3) Němci na kolenou. Sigma poprvé šokovala Evropu

5. duben 2019

SK Sigma Olomouc - Hamburger SV 4:1
(3. kolo Poháru UEFA 1991/92)

Datum zápasu: 10. 12. 1991

V první porevoluční sezoně dosáhli Hanáci na historický úspěch, v lize skončili za Spartou a Slovanem Bratislava třetí. Zajistili si tím svůj druhý start v Poháru UEFA, asi jen málokdo ale tušil, jakou spanilou jízdu Evropou mají před sebou.

V první kole si Sigma poradila se severoirským Bangorem, ve druhém vyřadila sovětské Torpedo Moskva. Los třetího kola pak Sigmě přiřadil bundesligového velikána Hamburger SV. První duel se hrál v Německu, kde Hamburk šokoval dvěma brankami mladý talent Pavel Hapal a Sigma vyhrála 2:1. Trenér Brückner, aby o zápas nepřišel, dokonce utekl z nemocnice, kde se předtím podrobil operaci.

Před Olomoucí ale byla domácí odveta a první velký fotbalový svátek na Hané. Stadion byl absolutně vyprodaný, a i když bylo hluboko pod nulou, diváci vytvořili skvělou atmosféru. V první půli poslal Sigmu do vedení ve vynikající formě hrající Milan Kerbr, Němci sice po změně stran vyrovnali, ale následně udeřili ještě Pavel Hapal, Radek Látal a Roman Hanus nůžkami, které se později staly československým gólem roku.

První pohárová senzace z dílny Karla Brücknera byla dokonána a celým městem znělo Olé Sigma!

SK Sigma Olomouc - Hamburger SV 4:1 (1:0)

(3. kolo Poháru UEFA 1991/1992)

Branky: 13. Kerbr, 64. Hapal, 70. Látal, 76. Hanus - 61. Spörl. Diváků: 13 813. Hráno: 10. 12. 1991.

Sigma Olomouc: Přibyl – Slabý, Bokij, Kotůlek, Vaďura – Hapal, Maroši, Hanus (85. Kříž), Látal – Kerbr, Gottwald (64. Šindelář). Trenér: Karel Brückner.

Hamburger SV: Golz – Rohde – Ballwanz, Kober, Hartmann – Spörl, von Heesen, Eck, Stratos (Dammeier) – Eckel (38. Bahr), Furtok. Trenér: Gerd-Volker Schock.

NÁVRAT NA PŘEHLED ZÁPASŮ

Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.