3) Němci na kolenou. Sigma poprvé šokovala Evropu

5. duben 2019

SK Sigma Olomouc - Hamburger SV 4:1
(3. kolo Poháru UEFA 1991/92)

Datum zápasu: 10. 12. 1991

V první porevoluční sezoně dosáhli Hanáci na historický úspěch, v lize skončili za Spartou a Slovanem Bratislava třetí. Zajistili si tím svůj druhý start v Poháru UEFA, asi jen málokdo ale tušil, jakou spanilou jízdu Evropou mají před sebou.

V první kole si Sigma poradila se severoirským Bangorem, ve druhém vyřadila sovětské Torpedo Moskva. Los třetího kola pak Sigmě přiřadil bundesligového velikána Hamburger SV. První duel se hrál v Německu, kde Hamburk šokoval dvěma brankami mladý talent Pavel Hapal a Sigma vyhrála 2:1. Trenér Brückner, aby o zápas nepřišel, dokonce utekl z nemocnice, kde se předtím podrobil operaci.

Před Olomoucí ale byla domácí odveta a první velký fotbalový svátek na Hané. Stadion byl absolutně vyprodaný, a i když bylo hluboko pod nulou, diváci vytvořili skvělou atmosféru. V první půli poslal Sigmu do vedení ve vynikající formě hrající Milan Kerbr, Němci sice po změně stran vyrovnali, ale následně udeřili ještě Pavel Hapal, Radek Látal a Roman Hanus nůžkami, které se později staly československým gólem roku.

První pohárová senzace z dílny Karla Brücknera byla dokonána a celým městem znělo Olé Sigma!

SK Sigma Olomouc - Hamburger SV 4:1 (1:0)

(3. kolo Poháru UEFA 1991/1992)

Branky: 13. Kerbr, 64. Hapal, 70. Látal, 76. Hanus - 61. Spörl. Diváků: 13 813. Hráno: 10. 12. 1991.

Sigma Olomouc: Přibyl – Slabý, Bokij, Kotůlek, Vaďura – Hapal, Maroši, Hanus (85. Kříž), Látal – Kerbr, Gottwald (64. Šindelář). Trenér: Karel Brückner.

Hamburger SV: Golz – Rohde – Ballwanz, Kober, Hartmann – Spörl, von Heesen, Eck, Stratos (Dammeier) – Eckel (38. Bahr), Furtok. Trenér: Gerd-Volker Schock.

NÁVRAT NA PŘEHLED ZÁPASŮ

Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?