Bez ženy do Afriky nepojedeš!

Vladimír Klíma má od dětství velkou lásku - Afriku. Jeho otec Otakar byl vynikající orientalista, takže materiálů, ze kterých mohl studovat, měl hodně. Jen se v nich vyznat. Otec měl totiž všude hromady knih. A když už si nějakou vytáhl, dával ji zase zásadně na jiné místo, čímž jeho mátl a maminku toužící po pořádku přiváděl k šílenství.

Vladimír Klíma vystudoval angličtinu a francouzštinu na Univerzitě Karlově v Praze, absolvoval v roce 1959. Pracoval v redakci nakladatelství Orbis, jako vědecký pracovník Orientálního ústavu Československé akademie věd, v Ústavu mezinárodních vztahů a na Ministerstvu zahraničních věcí České republiky. Čtyři roky působil jako velvyslanec v Ghaně, Togu a Burkině Faso.

Než do západní Afriky odjel, potěšil svou nadřízenou, která ho nabádala, aby se oženil a odjel na velvyslanectví s ní. Ženu si Vladimír Klíma našel na Moravě a dodnes si cení její oddanosti a odvahy. Zanechala práce, opustila přátelé a na čtyři roky odjela z Rožnova pod Radhoštěm do neznámé země s velmi odlišným klimatem.

Vladimír Klíma, autor mnoha knih, mj. životopisu "Než spadne klec", byl naším Hostem ve studiu v pondělí 5. května hodinku před polednem.

autor: voj
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová