Bílý kruh bezpečí pomáhá obětem trestných činů bezplatně a diskrétně

9. prosinec 2019

„Můžou se na nás obrátit lidé, kteří nechtějí sdělit údaje o své totožnosti. Vystupují anonymně a cítí se tím pádem bezpečně,“ vysvětluje vedoucí olomoucké pobočky Bílého kruhu bezpečí Petra Šperlíková.

Bílý kruh bezpečí zahájil svou činnost v Praze v roce 1991, olomoucká poradna patří mezi nejstarší, vznikla jen o rok později. „V současné době provozujeme v České republice 9 poraden a je to podle mého názoru dostačující,“ říká Petra Šperlíková.

Činnost Bílého kruhu bezpečí se zaměřuje na přímou pomoc obětem trestných činů, pozůstalým po obětech a také svědkům kriminality. „Hlavním těžištěm našich služeb je poskytování osobního poradentství,“ dodává Petra Šperlíková.

Jde o službu, která je nabízená na principu dobrovolnosti - klient o ní musí projevit zájem a sám Bílý kruh bezpečí vyhledat. Lidem tu pomůžou třeba i se žádostí o sepsání trestního oznámení nebo o peněžitou pomoc státu.

autor: voj
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.