Větší strach o řidičské průkazy? Od ledna je řada přestupků za šest bodů, připomíná koordinátor BESIPu
Cílem změn v bodovém systému je zjednodušení a lepší přehlednost. Přísněji jsou potrestány závažné a nebezpečné přestupky. Naopak za menší prohřešky zaplatí řidiči na pokutách méně.
Zpřísnění bodového systému ale zatím, podle Miroslava Charouze, hlavního koordinátora BESIPu pro Olomoucký kraj, větší bezpečnost a ohleduplnost na našich silnicích nepřinesl.
A platí to pro všechny kategorie účastníků silničního provozu. Řidiče aut, pro cyklisty, koloběžkáře a motorkáře i pro chodce. Jak Miroslav Charouz upozorňuje, často se v provozu chováme nelogicky a jako „duchem nepřítomni“. A odnášejí to zpravidla ti nejslabší.
Jak jsme na tom s nehodovostí za první tři měsíce roku 2024? Jaké jsou nejčastější příčiny nehod, kde účastníky jsou právě cyklisté a koloběžkáři? Jaké nástrahy Vám při jízdě na kole hrozí a jaké nejčastější chyby v provozu děláme?
Poslechněte si Dobrou radu s Miroslavem Charouzem.
Pořad Dobrá rada můžete ve vysílání Českého rozhlasu Olomouc poslouchat a ptát se hostů nově každé úterý od 10:04.
Související
-
Za přestupky na silnici zaplatíme násobně více, než v loni, varuje koordinátor BESIPu
Od nového roku začala v Česku platit novela zákona o pozemních komunikacích. Jak vypadá nový bodový systém?
-
Před cestou na dovolenou připravte nejen auto, ale i sebe, radí krajský koordinátor BESIPu
Dlouhá cesta autem na dovolenou může být dobrodružstvím a zdrojem jedinečných zážitků. Ale může se změnit na skutečné utrpení, pokud vaše auto není dobře připraveno.
-
Základem je být vidět, vyzývá cyklisty, chodce i koloběžkáře koordinátor BESIPu pro Olomoucký kraj
Cyklistická sezona se naplno rozjela, a proto je potřeba být na pozoru. Během loňského roku na našich silnicích zemřelo 42 cyklistů, 276 jich bylo těžce zraněno...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.