Boleslav Navrátil: Cikánské housle. Příběh o cikánské cti a bílém podraznictví

17. září 2023

O cikánské cti, bílém podraznictví a taky o míře tolerance vypráví povídka ostravského prozaika Boleslava Navrátila Cikánské housle. Setkání s lidmi, kteří žijí jinak, se odehrává v době, kdy museli žít všichni stejně.

Čte: Stanislav Šárský
Připravila: Eva Lenartová
Dramaturgie: Eva Lenartová
Zvukový mistr: Marek Hoblík
Režie: Tomáš Soldán
Natočeno: 2021

Krásným jazykem psanou povídku najdeme v knize s názvem Cesta slepého koně. V půvabných příbězích připomínající svou poetikou psaní Oty Pavla, se autor vrací do svého dětství a dospívání.

Boleslav Navrátil se narodil v roce 1941 v Černčíně u Vyškova a po maturitě na zemědělské škole začal pracovat v Ostravě jako novinář. Po roce 1968 byl však z politických důvodů propuštěn a k novinařině se mohl vrátit až po listopadu 1989. Spoluzakládal nezávislé noviny Moravskoslezský deník, kde se také posléze stal šéfredaktorem. Listu zůstal věrný i po změně majitele a dodnes čteme jeho jméno pod řadou výborných článků.

Na záložce přebalu knihy Cesta slepého koně, která vinou okupace v roce 1968 vyšla s třicetiletým zpožděním, čteme slova editora: V čase a věčnosti, která je v lidech a kolem nich, se tu a tam objeví někdo se zvláštním darem. Se schopností zjistit, že nedělní vítr nahoře v koruně kaštanu vane vesele. Takový je Boleslav Navrátil. Lidé kolem něj jsou trochu lepší, smutné příběhy krapet veselejší, modřiny méně bolí, kapce rosy se dostane zasloužené slávy a bezděčné gesto prozradí, co mělo zůstat skryto.

Poslouchejte v sobotu od 18:04 ve vysílání Českého rozhlasu Olomouc. Následně po dobu jednoho týdne zde na webu.

autoři: Tomáš Soldán , ele
Spustit audio