Bolestí hlavy existuje široká škála, říká neuroložka Elena Švamberková

8. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Elena Švamberková

Bolest hlavy může vzniknout samostatně nebo může souviset s jiným, někdy i závažným onemocněním. Úkolem lékaře je rozpoznat to. „Při bolestech hlavy bolí hlavně měkké tkáně,“ vysvětluje MUDr. Elena Švamberková, primářka Neurologického oddělení Nemocnice AGEL Přerov.

Skutečnosti jako např. náhle vzniklá intenzivní bolest hlavy, bolest, která se po prudkém nástupu zhoršuje, objeví se při cvičení, sexu, je spojená s teplotou nebo zvracením, bývají označovány jako red flags - varovná znamení. Při jejich výskytu má člověk vždy vyhledat lékaře.

Migrény se projevují bolestí v oblasti čela, za očima, na spánku, v šíjových svalech. Jde o bolest pulzující, spojenou s nevolností, pocitem na zvracení, přecitlivělostí na světlo nebo zvuk. Častěji postihuje ženy, vázaná může být na menstruaci nebo porod. „V mnoha případech odezní po menopauze, kdy už hladiny hormonů nekolísají,“ doplňuje MUDr. Švamberková.

autor: voj
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.