Cysty na vaječnících se objevují poměrně často, říká primář šternberské nemocnice Tomáš Látal

4. duben 2024

Cysta může mít pár milimetrů, ale i několik centimetrů. „Vyšetřením na ultrazvukovém přístroji nejpřesněji zjistíme, jakého typu daná cysta je. A na základě toho se pak rozhodujeme, jak budeme pokračovat v léčbě,“ vysvětluje Tomáš Látal.

V případě cysty jde o dutinu ohraničenou od okolní tkáně, kterou vyplňuje tekutina. Ta může být čirá, zkalená hlenem, s příměsí krve nebo může obsahovat i pevné části.

Cysty se projevují různě, např. bolestmi v podbřišku, bolestmi v zádech, při pohlavním styku nebo tlakem na močový měchýř. „Ta bolest bývá jednostranná, má jiný charakter než menstruační a hlavně nebývá vázaná na cyklus,“ doplňuje šternberský lékař.

V období života ženy před menstruačním cyklem a v době přechodu jsou cysty méně časté. „Jejich vyznění je ale daleko závažnější a lékaři musejí být aktivnější,“ podotýká Tomáš Látal.

Pořad Apatyka poslouchejte a zapojte se do něj svými dotazy každý čtvrtek od 10:04. Záznam si následně můžete poslechnout ZDE na webu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.