Bret Harte: Legenda o Čertově skále. Účinkuje Josef Somr

19. květen 2024

Josef Somr v povídce humoristy, který svým dílem podnítil využívání regionálních zvláštností v americké literatuře.

Účinkuje: Josef Somr
Napsal: Bret Harte
Překlad: Alois Josef Šťastný
Režie: Jan Žáček
Natočeno: v roce 1991

Životopis Francise Breta Harta je biografií typického Američana. Vzdělával se sám rozsáhlou četbou, zvláště knih Charlese Dickense. V Kalifornii zamířil do oblasti zlatých dolů a zde se živil jako zlatokop nebo jako ozbrojený průvodce dostavníku. Stal se později sazečem a v lokálních novinách začal publikovat své první povídky, neboť krátký pobyt v divočině mu posloužil jako literární inspirace. Roku 1857 se usídlil v San Francisku, kde v letech 1868 až 1870 redigoval měsíčník The Overland Monthly, kolem kterého se soustředila skupina spisovatelů (mezi nimi také Mark Twain).

Harte svým dílem podnítil využívání regionálních zvláštností v americké literatuře. Jeho povídky a novely z dob pionýrského osidlování amerického západu, z nichž mnohé lze z dnešního hlediska zařadit do kategorie westernu, měly mezi čtenáři okamžitý a veliký úspěch. Popisují v té době zcela nové prostředí kalifornských zlatokopů, využívají místního dialektu a vyznačují se humorem i sentimentalitou vyprávění, protože často zobrazují drsné mužné hrdiny se srdcem ze zlata.

Jejich autor se však časem začal opakovat, a tak byl z finančních důvodů nucen udělat diplomatickou kariéru, přijal úřad amerického konzula v německém Krefeldu, v letech 1880–1885 ve skotském Glasgowě, poté se natrvalo usídlil v Londýně, kde až do své smrti pokračoval ve své literární činnosti.

Z Hartova velmi rozsáhlého díla jsme tentokrát vybrali povídku z jeho prvního kalifornského tvůrčího období.

Pořad Setkání s literaturou poslouchejte vždy v sobotu od 18:04 ve vysílání Českého rozhlasu Olomouc. Následně po dobu čtyř týdnů zde na webu.

autor: ele
Spustit audio