Chci řešit prevenci, ne následky, říká Helena Radiměřská Přibylová z krajské veterinární správy
Je vystudovanou veterinární lékařkou, nicméně než do ordinace ji to vždy táhlo spíš jiným směrem. Proto dnes Helena Radiměřská Přibylová dělá ředitelku odboru ochrany zdraví a pohody zvířat krajské veterinární správy v Olomouci.
Její profese není snadná. Navíc, státní veterinární správa je často pod palbou kritiky. Proč? Doktorka Helena Radiměřská Přibylová odpovídá: „Lidé bohužel neznají naše kompetence.“
Podle ní lidé často posílají řadu podnětů k prošetření možného týrání zvířete, nebo zvířecího chovu. A diví se, proč inspektor státní veterinární správy na místě zvíře majiteli rovnou neodebere.
To ale není možné. Inspektor má pouze pravomoc posoudit situaci. Poslat zprávu o šetření příslušné pověřené obci a teprve úředníci dotčeného odboru životního prostředí mají kompetenci, ve spolupráci s policií ČR, jednat a zvíře odebrat. A to už je jen na nich.
Nahlédněte s námi pod pokličku práce inspektorů státní veterinární správy. Jaká témata často řeší? Na co se snaží občany upozornit především? Co to znamená welfare zvířat? Ale také – láska k rodinným kořenům, ke vzdělání, cestování i k antice.
Poslechněte si rozhovor s doktorkou Helenou Radiměřskou Přibylovou, která byla hostem ve studiu Českého rozhlasu Olomouc.
Všechny hosty a rozhovory z pořadu Větrník najdete i na webu Českého rozhlasu Olomouc nebo v podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.