Chci se vzbudit a zjistit, že je konec války, přeje si Naďa Dočkalová, rodačka z ukrajinského Lvova

Do České republiky přijela v devatenácti letech za prací. Šila, později si otevřela vlastní dílnu. „A pak jsem se rozhodla, že budu dělat něco užitečného,“ říká terénní pracovnice organizace Člověk v tísni v Olomouckém kraji.

Má pod sebou tým sedmi lidí, pět z nich jsou nově Ukrajinky, které se naučily velmi slušně česky a lépe se jim díky tomu daří navazovat kontakt s krajany. „Za krátkou dobu se velice dobře adaptovaly.“

Nikdo z nás nemohl uvěřit, že se to opravdu stalo.
Naďa Dočkalová

24. února 2022 byla Naďa Dočkalová doma. První zprávy o válce zaznamenala na internetu, postupně jí začali volat přátelé. „Nikdo z nás nemohl uvěřit, že se to opravdu stalo,“ vzpomíná. Hned nabídla pomoc, začala tlumočit a doprovázet skupiny uprchlíků.

Těší se na okamžik, kdy se lidé budou vracet domů, aby tam žili svůj normální život. A plánuje, že svým dvěma dětem jednou ukáže Doněck, kam jezdívala jako malá k babičce.

Všechny hosty a rozhovory z pořadu Větrník najdete i na webu Českého rozhlasu Olomouc nebo v podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.