Děti dělají při hipoterapii velké pokroky, těší Hanu Bednáříkovou ze spolku Ryzáček
Pracuje s klienty po dětské mozkové obrně, z nichž mnozí nesedí, nestojí, nechodí, s opožděným psychomotorickým vývojem nebo genetickými onemocněními. „Vyšetřím je, promluvím s rodiči, abych zjistila, jaké je jejich přání a co očekávají od nás, a přejdeme ke koni, kde začíná terapie,“ vysvětluje Hana Bednáříková.
Největší roli při hipoterapii hraje pohyb koňského hřbetu při chůzi. Impulzy z něj se přenášejí na pohybový aparát člověka. „Pohyb koně stimuluje centrální nervový systém,“ doplňuje fyzioterapeutka z Vyšehorek. Klienti při jízdě na koni zapojují téměř všechny svaly na těle.
„Pohyb koně stimuluje centrální nervový systém.“
Hana Bednáříková
Výsledky jsou skvělé. Hana Bednáříková vzpomíná na maminku, která se radovala, že se syn po terapii sám vyprázdnil, na další, která mohla dítěti umýt prostor mezi prsty na nohou, protože se uvolnil, a hlavně na dítě, které samo nesedělo ani nestálo a najednou přišlo ke koni po svých.
„Pro někoho to můžou být kolikrát i drobnosti, ale my víme, že jsou to velké pokroky a že to, co děláme, děláme správně,“ konstatuje zkušená terapeutka.
Poslechněte si kompletní rozhovor i s dotazy poslucháčů s fyzioterapeutkou Hanou Bednáříkovou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.