Dva roky od komunálních voleb – Olomouc. Daří se vedení města naplňovat, co si předsevzalo?
Olomouc patří mezi nejzadluženější města republiky, daří se vedení města plnit jeho lib, že bude dluh snižovat? O tom jsme se bavili v dalším díle rubriky O čem se mluví, v níž poslední týdny mapujeme počínání vedení bývalých okresních měst v Olomouckém kraji po dvou letech od zvolení do funkcí.
Rada města Olomouce si ve svém programovém prohlášení dala za úkol snižovat zadlužení města a převzít zpět vodohospodářskou infrastrukturu. Dále zakládání nových parků a modernizaci tramvajové tratě. Chce pokračovat v projektové přípravě ekologické a energeticky úsporné likvidace čistírenských kalů, rozšiřovat síť polopodzemních kontejnerů na tříděný odpad a především vybudovat nové odpadové centrum s třídící linkou.
V programovém prohlášení se radní přihlásili i k dopravnímu zklidnění a omezení vizuálního smogu. V dalších bodech je i vyřešení budoucnosti zimního stadionu, modernizace plaveckého bazénu nebo postavení sportovní haly při Základní škole Holečkova.
O rubrice
Zpravodajsko-publicistická diskuse na téma, které hýbe regionem. O tom je každou středu odpoledne rubrika s názvem O čem se mluví. Moderátorka pořadu Zora Ježková společně s redaktorem/redaktorkou a hostem/hosty rozeberou aktuální téma, o kterém se mluví v Olomouckém kraji či v některé obci, městě nebo regionu.
V programovém prohlášení se píše o zavedení ucelené koncepce parkování ve městě a jejím naplňování. Na začátku letošního roku ale odpovědný náměstek primátora Tomáš Pejpek z koalice ProOlomouc a Piráti očekávané rozšíření placených parkovacích zón zastavil. Ukázalo se totiž, že informační systém není připravený na nápor dat. A upravovat se bude například i původně navržené parkovací zóny.
Řidiči tak nadále platí za parkování jen v širším historickém centru města a na Svatém Kopečku. Současně se zdvojnásobil poplatek pro rezidenty za dlouhodobé parkování. Nové dlouhodobé parkovací karty se vydávají už jen elektronicky a jsou vázané na registrační značku. Stejně tak jsou na registrační značku vázané krátkodobé parkovací lístky zakoupené v automatech.
V nejužším centru města teď stojí parkování od 8 do 18 hodin sto korun, v historickém centru je hodinová sazba 40 korun. Kdy se změní parkování také v sousedních čtvrtích a ve vnějším prstenci olomouckých sídlišť, to zatím není jasné.
Hodně pozornosti a emocí vzbudilo také slučování Moravské filharmonie a Moravského divadla. Najdeme tento bod v programovém prohlášení města? I na to hledala odpovědi reportérka Blanka Mazalová.
V rubrice O čem se mluví hovořili také primátor města Olomouce Miroslav Žbánek z hnutí ANO a také jeden z jeho předchůdců Martin Major z ODS, který byl do městského zastupitelstva zvolen za koalici SPOLU. Mimo jiné odpovídali i na tyto otázky:
Jak daleko je radnice s naplňováním programového prohlášení? Co na to opozice?
Podaří se snížit zadlužení města?
Jaká je situace ohledně nového zimního stadionu?
Poslechněte si další díl zpravodajsko-publicistické rubriky O čem se mluví.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.