Epilepsie je nemoc opředená mýty, kterou i ve 21. století spousta lidí tají

8. únor 2018

Epilepsie nejsou čáry, prokletí, není to ani duševní porucha. Věděl to už Hippokrates, který ji popsal jako onemocnění mozku. Přesto dodnes existuje řada mýtů.

S epilepsií se můžeme narodit, respektive zdědit nějakou predispozici. Je ale také projevem jiného onemocnění mozku, se kterým se člověk léčí kdykoli v průběhu života. „Prodělá třeba mozkovou příhodu, krvácení do mozku a za nějaký čas může dojít k rozvoji epileptických záchvatů,“ říká MUDr. David Franc. Nejčastější příčinou, kdy si můžeme epilepsii sami vyvolat, je konzumace alkoholu.

Patří mezi nejčastější mozková onemocnění vůbec. Existuje několik desítek druhů epilepsií, které mají nejrůznější projevy. „Důležité jsou pro nás poznatky z okolí pacienta, který sám není schopen popsat průběh záchvatu. Každý detail hraje roli při stanovení diagnózy a následné léčbě,“ vysvětluje neurochirurg z Fakultní nemocnice Olomouc.

autor: voj
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.