Houby vás mohou přijít pěkně draho, varuje mykolog Jiří Polčák

31. srpen 2020

Vydatné deště houbám svědčí. I když houbařská sezona letos ještě pořádně nezačala, v lesích či na loukách už lze narazit na vydatnou úrodu a lidé toho bohatě využívají, do lesů leckde podnikají doslova houbařské nájezdy a nejen naši houbaři, ale také sběrači hub z Polska, či Slovenska. Rostou hřiby, pečárky i krásně barevné houby, které nás ale mohou přijít pěkně draho, protože jsou chráněné.

mykolog Jiří Polčák na houbách

Hlavní sezona pro sběr hub bývá na přelomu srpna a září. I když je současný výhled celkem pozitivní, vzhledem k nevypočitatelnosti počasí, které častěji skáče z extrému do extrému, nelze předpovídat, jaká „úroda” hub nás v příštích měsících bude čekat.

Jiří Polčák

Co sbírat, jak sbírat a kde, ale také, jak poznat ten správný houbový les, jak nám mohou dřevokazné houby prospět na zahradě a proč i jedlé houby mohou být jedovaté? To vše prozradil přerovský mykolog Jiří Polčák, který vede mykologickou poradnu při ORNIS Přerov. Poslechněte si Dobrou radu Českého rozhlasu Olomouc.

autor: zos
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.