Imunitní systém je silný bojovník, někdy ovšem bojuje s vlastním organismem

15. březen 2018

„Alergie nebo autoimunitní choroby jsou, zdá se, jedním z projevů boje naší imunity s námi samotnými,“ vysvětluje doktorka Milena Jeřábková.

Historicky, celé tisíce let, byla obrana těla tužena pro boj se silnými, vážnými, smrtelnými protivníky – s nákazami, epidemiemi i s absencí léků. I pylové alergie jsou zřejmě případem nastartování nepatřičného boje uvnitř těla s neexistujícím nepřítelem. Pramálo asi samotného alergika uklidní, že jde nejčastěji o boj spíš otravný a nepříjemný, jen výjimečně ohrožující život.

Alergologové a imunologové mají dnes poměrně široký arsenál léků. „Někteří pacienti, pravda, alergii neřeší. Jiní zajdou třeba s kožními projevy k dermatologovi. Někdo zkusí třeba volně prodejná antihistaminika,“ popisuje alergoložka. „Alergolog může nabídnout správné potvrzení diagnózy, správné kombinace nových generací léků a koneckonců i výhodnější režim jejich úhrady, jsou-li na předpis,“ dodává Milena Jeřábková. 

autor: Bořek Volný
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.