Jak důležité je umět mlčet, se při psaní knihy „Adam Dolník: Svět elitního vyjednavače“ dozvěděl její autor Martin Moravec
Po úspěšných čtyřech knihách, ve kterých si povídal s neurochirurgem Vladimírem Benešem, pilotem Davidem Heclem, vyšetřovatelem Josefem Marešem a lékařem letecké záchranky Markem Dvořákem, vydal pátou, ve které vede rozhovor s Adamem Dolníkem, mezinárodním vyjednavačem únosů a odborníkem na terorismus.
Adam Dolník ze zajetí dostal už desítky rukojmích, působil v Nigérii, Pákistánu, Kongu, Mauritánii, Jihoafrické republice, Libanonu a v mnoha dalších zemích.
Při setkáních s ním Martin Moravec mj. zjistil, že kouzlo a síla vyjednavače není ve fyzickém vzezření, ale ve slovech. V umění mlčet anebo naopak mluvit v okamžicích, kdy je to nezbytné. „Naučil jsem se, co je princip ticha,“ říká s tím, že by sám vyjednavačem nikdy nemohl být.
Naučil jsem se, co je princip ticha.
Martin Moravec
Rozhovor je podle novináře a spisovatele Martina Moravce stále trochu podceňovaný. Mnoho lidí ho považuje za nejjednodušší žánr. „Říká se, že kdo neumí napsat knihu, pomůže si rozhovorovou formou. Ale zas taková legrace to není,“ upozorňuje.
Jakou metodu při psaní používá? Prý normálnost, protože v obyčejnosti je největší síla a krása. „Snažím se prostě pokládat otázky, které by napadly každého člověka,“ vysvětluje Martin Moravec, držitel čtenářské ceny Magnesia Litera.
Všechny hosty a rozhovory z pořadu Větrník najdete i na webu Českého rozhlasu Olomouc nebo v podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.
Související
-
Byl jsem šprtík. Pochval jsem jako dítě moc nezažíval, říká Martin Moravec
Novinář a spisovatel Martin Moravec má na kontě řadu úspěšných knih. Získal dokonce cenu Magnesia Litera. Dlouho ale bojoval s nízkým sebevědomím.
-
Gabriela Soukalová je holka se srdcem na dlani, říká spisovatel Martin Moravec
Ve třetí třídě založil školní časopis a za pět korun prodávala jeho výtisky spolužákům, aby zaplatil kopírku. Velký rozruch způsobila kniha Jiná Gabriela Koukalová.
-
Novinář Martin Moravec: Žádná otázka není blbá. Na pitomé otázky jsou ty nejlepší odpovědi
Řadu let píše velké knižní rozhovory se známými lidmi. Rád se ptá. „Pořád mě to moc baví. Na rozdíl od minulosti jsem dnes asi méně nervózní,“ myslí si novinář.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.