Jak jsem se kamarádil s Dostálem & Karel. Vzpomínky Richarda Pogody na výrazné osobnosti české kultury
Ze života olomouckého enfant terrible. Tak zní podtitul pěti srpnových setkání s muzikantem a divadelníkem Richardem Pogodou, který právě v srpnu slaví velké životní jubileum – 80. narozeniny.
V roce 2019 natočil Richard Pogoda v našem studiu dvě autobiografické povídky. Obě mají trochu nostalgický nádech, jsou totiž vzpomínkami na výrazné osobnosti české kultury.
Richard Pogoda
Olomoucký rodák Richard Pogoda je o pět let a osm měsíců mladší než olomoucké studio. Narodil se 16. 8. 1944 do rodiny ředitele Divadla hudby a Filmového klubu. Vystudoval Slovanské gymnázium, typografickou školu v Praze a taky klavír a dirigování na olomoucké konzervatoři.
V roce 1965 se stal členem Amatérského studia v tehdejším olomouckém Divadle Oldřicha Stibora, kde s Pavlem Dostálem utvořili výraznou autorskou a hereckou dvojici. V letech 1966-1967 působili pak společně v legendárním DEX-klubu, ale pak se opona zatáhla. V době normalizace se živil jako diskžokej, s Emilem Viklickým psal jazzové pořady pro Divadlo hudby, hrál v kapele Falešní hráči s Karlem Plíhalem. Proslulá je také jeho spolupráce a hlavně přátelství s Miroslavem Horníčkem, s nímž vystupoval jako pianista v neméně proslulých Hovorech H o V+W.
Richard Pogoda je spoluautorem deseti muzikálů (Případ Grendwall, Výtečníci, Gaudeamus Igitur nebo Princ a chuďas), zhudebnil verše Lubomíra Feldeka, Aloise Mikulky nebo Jiřího Žáčka a se svou dcerou Sandrou napsali dvě knihy inspirované životem: Hoď se do pogody a Buď v pogodě.
Richard Pogoda spolupracoval také s Českým rozhlasem Ostrava a Brno a v devadesátých letech se stal na krátkou dobu kmenovým hudebním redaktorem Českého rozhlasu Olomouc, na jehož vlnách pak od roku 1997 až do roku 2013 vysílal oblíbené Jazzoviny.
Pořad Setkání s literaturou poslouchejte vždy v sobotu od 18:04 ve vysílání Českého rozhlasu Olomouc. Následně po dobu čtyř týdnů zde na webu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.