Jesenicko je třeba zažít

27. červenec 2015

Ještě jste nenavštívili nádherné pohoří Jeseníků? Máte nejvyšší čas poznat, co vám tato oblast s panenskou přírodou a řadou sportovních i kulturních možností nabízí. Jeseníky patří k nejpestřejším regionům v České republice a díky bohaté nabídce zajímavostí si je zamilujete i vy!

Věděli jste, že Jesenicko nabízí prvotřídní turistické i sportovní možnosti? Strmé svahy Jeseníků plné tajemných, pověstmi opředených zákoutí, překrásné výhledy do kraje pod nimi, tmavou a tak trochu tajemnou náruč jesenických hvozdů, prosluněné stráně, křišťálové prameny a vodopády.

Celá síť turistických, cyklistických i naučných stezek vám představí přírodní krásy regionu – Venušiny misky, Vidnavské mokřiny, Čertovy kameny, Obří skály, Mechové jezírko, Jeskyně Na Pomezí, Jeskyně Na Špičáku nebo netradiční Lesní bar.

Zavedou vás také k historickým i kulturním památkám kraje, které zde zanechaly nejen generace původních obyvatel – Tančírna v Račím údolí, Vodní tvrz v Jeseníku, hřbitov řádových sester v Bílé Vodě, kostel Panny Marie Pomocné ve Zlatých Horách, zámek Jánský vrch v Javorníku, celá řada zřícenin hradů, rozhledna Zlatých Chlum či Zlatorudné mlýny.

Tančírna v Račím údolí

Navštívit můžete například nově otevřené muzeum hudebních nástrojů v Ostružné, muzeum Veteránů v České Vsi, Vlastivědné muzeum Jesenicka se stálou expozicí Čarodějnických procesů, muzeum Johanna Schrotha, Muzeum historie inovace, internace a integrace v Bílé Vodě a mnoho dalších. Vášniví cyklisté nesmí zapomenout navštívit jedinečnou síť stezek (trailů) speciálně upravených pro zábavnou jízdu na horském kole v těsném kontaktu s přírodou v Rychlebských horách.

V prosluněných dnech si čas může zkrátit u přírodních koupališť – lom Rampa a Rokliny u Černé Vody, pískovna v Písečné, lom Vaněk u Skorošic nebo lom Vycpálek ve Vápenné.

Nejnavštěvovanějším místem na Jesenicku je Ramzová a Petříkov, která nezklame žádného návštěvníka. Toto kouzelné místo nabízí lanovku pod vrchol Šeráku, chatu Jiřího na Šeráku, adrenalinovou zábavu v podobě bobové dráhy, horské minikáry a mnoho dalšího.

Žulová z Boží Hory

Pro odpočinek a relaxaci doporučujeme navštívit Priessnitzovy léčebné lázně v překrásném magickou silou nabitém místě olemovaném řadou pramenů. Lázně nabízí nejen léčebné a wellness programy, ale také například lázeňskou vyhlídku, kolonádu nebo unikátní vodní zahradu Balneopark.

To je jen zlomek zajímavostí a atraktivit, které náš region nabízí. Možná proto se o tomto kraji říká „Koho Pán Bůh miluje, tomu dovolí žít v Jeseníkách“.

Mikroregion Jesenicko

Hraničky
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?