Jesenicko se zotavuje po ničivých povodních. Velkou měrou k tomu pomáhají dobrovolníci
Jesenicko se vzpamatovává z následků ničivých povodní, k obnově celého regionu zásadní měrou přispívají dobrovolníci. Lidé z různých koutů republiky, rozdílných profesí, ze všech věkových kategorií.
Jak mají lidé, kteří chtějí na Jesenicku pomáhat, v tuto chvíli postupovat? Pokud nemají na Jesenicku příbuzné nebo konkrétní známé, za kterými jedou, tak v první řadě je potřeba oficiálně se zaregistrovat jako dobrovolník.
Systém registrací spustil krizový štáb Olomouckého kraje spolu s koordinátory dobrovolníků už předminulý týden. A to z toho důvodu, aby na Jesenicko nevyjíždělo neorganizovaně velké množství aut, což by mohlo způsobit dopravní kolaps.
Představení rubriky
Zpravodajsko-publicistická diskuse na téma, které hýbe regionem. O tom je každou středu odpoledne rubrika s názvem O čem se mluví. Moderátorka pořadu Zora Ježková společně s redaktorem/redaktorkou a hostem/hosty rozeberou aktuální téma, o kterém se mluví v Olomouckém kraji či v některé obci, městě nebo regionu.
Registrovat se zájemci můžou u jedné ze čtyř neziskových organizací, konkrétně jde o Český červený kříž, Maltézskou pomoc, Arcidiecézní charitu Olomouc a taky Dobrovolnické centrum Univerzity Palackého. Například to vysílá na Jesenicko téměř každý den desítky dobrovolníků.
Právě Dobrovolnické centrum Univerzity Palackého už teď koordinuje hlavně studentské dobrovolníky, kteří nemají možnost se na Jesenicko sami dopravit.
Lidé, kteří naopak spíše chtějí přijet vlastním autem, se můžou registrovat přímo přes Dobrovolnické centrum města Jeseník, které koordinuje pomoc pro celý region. A pořád platí, že přijíždějící auta budou na Jesenicku hlavně o víkendu kontrolovat policisté.
Co další povodněmi zasažená místa, například Šumpersko? Jak jinak ještě můžou lidé pomoct, mimo dobrovolnickou práci? I na to odpovídala reportérka Jana Beránková.
V rubrice O čem se mluví hovořila také starostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová, zvolená za uskupení Jeseník srdcem, a místostarosta Mikulovic Jiří Šimík. Odpovídali mimo jiné na tyto otázky:
Jaká je aktuální situace v Jeseníku a okolí, v jaké fázi jsou odklízecí práce?
Jak funguje koordinace dobrovolníků v Jeseníku a okolí, jakou úlohu vůbec dobrovolníci na místě mají?
Jak dlouho budou dobrovolníci potřeba a na jaké práce?
Poslechněte si další díl zpravodajsko-publicistické rubriky O čem se mluví.
Související
-
Povodeň jim vzala plány na dětský pokoj. Teď nastávající rodiče z České Vsi řeší střechu nad hlavou
Povodeň rozdělila Českou Ves a zničila většinu domů. Manželé Dudovi přišli o zrekonstruovaný domek. Místo příprav na narození dítěte teď zachraňují to, co z něj zbylo.
-
Armáda na Jesenicku staví provizorní mosty. Je to jako Lego pro velké kluky, říkají vojáci
Vojáci v Bělé pod Pradědem na Jesenicku začali stavět provizorní most přes Šumný potok. Nahradí ten kamenný, který v polovině září strhla povodeň.
-
Voda způsobila v Hanušovicích škody za 100 milionů. Jak se tam lidé s následky povodní vypořádávají?
Dva týdny poté, co Hanušovice zalila rozvodněná Morava, se lidé postupně vrací do normálního života. Velká voda ve městě způsobila škody téměř za 100 milionů korun.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.