Josef Jařab: Rektorská rozpomínání

10. listopad 2019

Rektorská rozpomínání, tak nazval své vzpomínky na dobu, kdy stál v čele Univerzity Palackého, emeritní rektor Josef Jařab. Bezmála třísetstránkovou knihu vydala Univerzita Palackého a desetidílné čtení vzniklo v Audiovizuální produkci univerzity. V režii Michala Bureše účinkuje Petr Kubes.

Pozoruhodné komentáře k událostem, jež většina z nás zažila na vlastní kůži, umožňují podívat se na klíčové body české historie z několika stran. Josef Jařab předkládá ale v prvé řadě svůj osobní pohled na to, čím tehdy Univerzita Palackého žila, jak vypadala slavná akademická půda v přelomových letech, koho bylo možné potkat na chodbách či v přednáškových sálech.

„Jde o velmi subjektivní vnímání objektivních faktů a událostí v časovém rozsahu od listopadu 1989 do února 1997. Když jsem tehdy předával klíče k rektorské pracovně svému nástupci, měl jsem docela dobrý pocit, že se mnohé podařilo. Své alma mater a osudu jsem byl vděčný za příležitost být u toho, když Univerzita Palackého vstupovala do historicky třetího období své existence,“ řekl v souvislosti s uvedením své knihy profesor Josef Jařab.

Současně vás zveme na besedu s emeritním rektorem Univerzity Palackého Josefem Jařabem nad jeho knihou Rektorská rozpomínání v úterý 19. listopadu od 18 hodin ve Velkém studiu Českého rozhlasu Olomouc, Horní náměstí 21. Vstup je zdarma.

Spustit audio

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.