Josef Jařab: Rektorská rozpomínání

10. listopad 2019

Rektorská rozpomínání, tak nazval své vzpomínky na dobu, kdy stál v čele Univerzity Palackého, emeritní rektor Josef Jařab. Bezmála třísetstránkovou knihu vydala Univerzita Palackého a desetidílné čtení vzniklo v Audiovizuální produkci univerzity. V režii Michala Bureše účinkuje Petr Kubes.

Pozoruhodné komentáře k událostem, jež většina z nás zažila na vlastní kůži, umožňují podívat se na klíčové body české historie z několika stran. Josef Jařab předkládá ale v prvé řadě svůj osobní pohled na to, čím tehdy Univerzita Palackého žila, jak vypadala slavná akademická půda v přelomových letech, koho bylo možné potkat na chodbách či v přednáškových sálech.

„Jde o velmi subjektivní vnímání objektivních faktů a událostí v časovém rozsahu od listopadu 1989 do února 1997. Když jsem tehdy předával klíče k rektorské pracovně svému nástupci, měl jsem docela dobrý pocit, že se mnohé podařilo. Své alma mater a osudu jsem byl vděčný za příležitost být u toho, když Univerzita Palackého vstupovala do historicky třetího období své existence,“ řekl v souvislosti s uvedením své knihy profesor Josef Jařab.

Současně vás zveme na besedu s emeritním rektorem Univerzity Palackého Josefem Jařabem nad jeho knihou Rektorská rozpomínání v úterý 19. listopadu od 18 hodin ve Velkém studiu Českého rozhlasu Olomouc, Horní náměstí 21. Vstup je zdarma.

Spustit audio

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?