Jsme národem pejskařů. Prý jich máme nejvíce ze všech Evropanů

Stafordšírský bullteriér
Stafordšírský bullteriér

Ti papíroví nás stojí desetitisíce.  A spoustu času. Pokud je chceme uchovnit, ochotně obrážíme výstavy po celé republice a často míříme i do světa.

V České republice se pořádá bezpočet výstav psů. Od nejnižších, jakými jsou krajské a oblastní, přes národní až po mezinárodní. A k tomu ještě Kluby pro jednotlivá plemena mají své vlastní speciální a klubové výstavy.

Na všech se objevují psi od štěněcího věku až po veterány. Účast na výstavách je pro chovatele ideální příležitostí k porovnání svého psa s ostatními, taky k výměně zkušeností a v neposlední řadě jde o společenskou událost.  My jsme se v pořadu Přímo z místa podívali na „klubovku“ stafordšírských bulteriérů – plemene, které se v poslední době těší velké oblibě. Svědčí o tom právě velké početní zastoupení na všech výstavách.

Z výstavy stafordšírských bullteriérů

Přepravka nebo skládací klec, nezbytná součást výbavy každého kdo přijíždí vystavovat svého psa. Místo k bezpečnému odložení. A pak také speciální výstavní vodítko. Tak vypadají základní potřeby u jmenovaného plemene.

Pokud chovatelé přijíždějí se psy takových ras, které mají třeba dlouhou srst, je potřeba mír po ruce speciální hřebeny a další propriety. Mnozí věnují velkou pozornost i svému oděvu. Ženy volí třeba kostýmy, muži přibalí saka.

Z výstavy stafordšírských bullteriérů

Tím prvním, co musí každý majitel psa s průkazem původu udělat, je přihlášení zvířete.  S předstihem si vybere konkrétní výstavu, zaplatí příslušný poplatek. Někteří už s nimi začínají ve štěněcím věku. Pes se tak brzy zvyká na prostředí a atmosféru výstav, které provází velká koncentrace zvířat, lidí a taky pachů.

Psi se předvádějí v takzvaném kruhu. Každý má své číslo, zvlášť se předvádí jednotlivé kategorie podle stáří a pohlaví. A právě předvedení hraje důležitou roli. Chovatel a jeho čtyřnohý miláček by spolu měli být sehraní. Chodí v kruhu s ostatními, rozhodčí pozoruje souhru nohou, nesení ocasu, držení hřbetu a laikům i další skrytá kritéria.

Kontrola zubů

Když psi zastaví, předstupují jednotlivě. Ukáží se v nacvičeném postoji, začíná bedlivá kontrola. Rozhodčí si psa prohmatává, kontroluje. Zvíře si musí nechat otevřít mordu a zkontrolovat zuby. Agresivita není na místě, psa by čekalo vyloučení z kruhu.

Když to mají všichni psi v dané kategorii za sebou, čeká rozhodčího to nejtěžší. Určit vítěze. Rozdávají se poháry, diplomy i kokardy. Výsledky z výstavy se zapisují do originálu průkazu původu.  Ti nejlepší získají výbornou, k uchovnění postačí i tzv. védéčko - známka velmi dobrý. Důležité je, aby chovatel absolvoval minimálně dvě výstavy a k tomu tzv. klubovku.

Pokud jsme vás zaujali, zajeďte se podívat do Náměště na Hané. Na výstavu psů tam chovatelé zamíří do zámeckého areálu o víkendu 16. a 17. června

Stafordšírský bullteriér