K některému pacientovi jezdíme i roky, říká Ludmila Nováková ze zábřežské Charity

24. leden 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ludmila Nováková a Marta Rýznarová

Domácí zdravotní péče je odborná péče poskytovaná lidem v jejich vlastním sociálním prostředí. „Při první návštěvě je dobré, když je na místě i někdo z rodiny,“ říká vrchní setra Ludmila Nováková.

Zábřežská Charita své služby poskytuje na území Zábřežska, Mohelnicka, Postřelmovska, Štítecka až po Červenovodsko, což je územní zhruba 28 krát 37 kilometrů.

Péči poskytují zdravotní sestry, které ke každému člověku a jeho rodině přistupují individuálně. „Jsme v kontaktu s ošetřujícími lékaři. Staráme se i o pacienty, kteří jsou propuštění z nemocnice,“ dodává Ludmila Nováková.

V domácnostech sestry zjistí, jaké má pacient podmínky, jestli potřebuje půjčit nějaké pomůcky a jaké úkony bude potřebovat. „Máme širokou škálu pomůcek, třeba berle, invalidní vozíky, závěsné zvedáky, toaletní křesla, sedačky na vanu, polohovací lůžka, antidekubitní matrace, mobilní telefony pro seniory, kyslíkové přístroje, odsávačky apod.,“ vyjmenovává vrchní sestra zábřežské Charity. Pomůcky se půjčují za náhradu.

Charita nabízí i fyzioterapeutické služby. „Obrátit se na nás můžou klienti Charity, vozíčkáři, lidé s bolestmi zad, kteří se nedostanou na ambulanci apod.,“ říká terapeutka Marta Rýznarová, která je při prvním setkání vyšetří, posoudí jejich zdravotní stav a přihlédne samozřejmě ke zdravotní dokumentaci.

Vše, co ke své práci potřebuje, má poskládané v autě, kterým se po území děkanátu přesunuje.  „Největší prostor zabírá přenosné lůžko s nástavcem pro hlavu. A pak kombinovaný elektropřístroj s ultrazvukem a elektroléčbou, kterou nejvíce používám u pacientů po mozkových mrtvicích na stimulací oslabených svalů.“ Vozí s sebou i míčky, overbally, parafin na nahřívání apod.

O pomoc zábřežské Charity může požádat přímo rodina. „Máme u nás poradnu, kde vám pomůžou. Přímo se domluvíte na péči, kterou byste chtěli zajistit,“ dodávají Ludmila Nováková a Marta Rýznarová.

autor: voj
Spustit audio