Ke cvičení nepotřebujete žádné pomůcky, stačí vaše tělo, tvrdí trenérka Lenka Fasnerová

26. červenec 2021

Pohyb by měl být běžnou součástí našeho života. Pokud se ho tam chystáte zařadit, neměli byste si hned na začátku klást přehnané cíle. „Každý den udělejte pár tisíc kroků a přidejte dva, tři pravidelné cviky,“ radí Lenka Fasnerová.

Věk není překážkou v tom začít se sebou něco dělat. I lidé upoutaní na vozík nebo s francouzskými holemi, jejichž mobilita není tak vysoká, můžou cvičit. Třeba na židli, pohovce i v křesle. Cokoli je podle trenérky olomouckého Centra pohybu Lenky Fasnerové lepší než nic.

Důležité je poslouchat své tělo, každý jsme totiž jinak nastavený originál. „Někdo vstává brzy ráno a je hned schopný fungovat, někdo má zase delší starty a vyhovuje mu cvičení ve večerních hodinách. Důležité je, aby vám u toho bylo dobře,“ vysvětluje trenérka a doporučuje rehabilitační metodu Fit Pain Free. Jednoduché cvičení, které můžeme vyzkoušet klidně ráno v posteli a nastartovat tak své tělo vleže na zádech

Posluchače Dobré rady zajímalo, jak bojovat s bolestmi zad, které způsobuje sedavé zaměstnání. Lenka Fasnerová upozornila na to, že problém není jen v tom daném místě. Bolest beder je podle ní už následek něčeho. Sezení je proto důležité prokládat jednoduchými cviky. „Posaďte se, nohy si dejte na šířku pánve, špičky rovně. Napřimte se, paže spusťte podél těla dolů, napněte je, otočte dlaněmi dopředu. Roztáhněte prsty a paže tlačte dozadu. Stáhněte lopatky k sobě, ramena dolů a v této pozici se jednou, dvakrát nadechněte a uvolněte. Opakujte alespoň desetkrát.“ Právě tímto cvičením dokážeme aktivovat vzpřimovače páteře a otevřít hrudník.

autor: voj
Spustit audio