Klukovská léta v protektorátní Olomouci
Vzpomínky na protektorát. Kniha Břetislava Nakládala, která čerstvě vyšla, přibližuje unikátním způsobem milovníkům historie a Olomouce všední i nevšední život v době protektorátu.
A to hned ze dvou úhlů pohledu: jednak dětskýma očima, jednak ve vzpomínkách pamětníka, který se ohlíží přes propast více než sedmdesáti let na svá klukovská léta.
Pětidílnou rozhlasovou četbu na pokračování připravil pro Český rozhlas Olomouc dramaturg Jan Sulovský. Snažil se, aby zůstala zachována autentičnost vyprávění, ale stejně aby ani nevyvanul jeho klukovský duch. Četba jistě potěšila a potěší všechny ty, kteří Olomouc důvěrně znají.
Zachycuje každodenní protektorátní život v samotném centru města a v jeho uličkách, ale i v městských parcích, kde byl otec pamětníka Břetislava Nakládala zaměstnán a v jejichž bezprostřední blízkosti rodina bydlela. Četba ale také přibližuje život na předměstích hanácké metropole.
Dozvíme se v ní, nejen jak Olomoučané vnímali tehdejší válečné události, jaké zákazy a omezení museli za protektorátu respektovat, ale i jak obtížně se shánělo jídlo a jeho mnohdy nepříliš chutné náhražky. Četbu natočil v ČRo Olomouc s dlouholetým členem činohry olomouckého divadla Miroslavem Hruškou režisér Tomáš Soldán.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.