Kolonoskopie není příjemná, ale je velmi důležitá, zdůrazňuje olomoucký internista
Kolonoskopie zobrazuje tlusté střevo pomocí endoskopického přístroje. Mnoho lidí z ní má obavy. „Vedle studu hraje roli i strach z bolesti,“ říká lékař Jan Gregar. Vyšetření lékaři umožňuje zachytit vředy, krvácení, patologické výrůstky nebo zánětlivou tkáň.
Pacienti, kteří postupují kolonoskopii, by se dali rozdělit do tří základních skupin. Tou první jsou lidé, kteří chodí na preventivní vyšetření. „Snažíme se u nich odhalit polypy nebo časné formy nádorů,“ upřesňuje olomoucký lékař.
Druhou skupinou jsou tzv. symptomatičtí pacienti, kteří mají potíže a měli by být vyšetřeni. „Objeví např. krev ve stolici, trpí průjmy, nebo naopak zácpou, nevyjasněnými bolestmi břicha, váhovými úbytky apod.,“ doplňuje MUDr. Gregar. A pak jsou to pacienti, kteří koloskopii už prodělali a z nějakého důvodu, třeba kvůli rodinné anamnéze, se dále sledují.
U lidí, kteří chodí na preventivní vyšetření, se snažíme odhalit polypy nebo časné formy nádorů.
Jan Gregar, lékař
Několik let v ČR existuje screening kolorektálního karcinomu. Týká se lidí nad 50 let věku. „Máme díky němu skvělé výsledky,“ zdůrazňuje Gregar s tím, že zatímco ještě před deseti lety jsme patřili mezi evropskou špičku ve výskytu této vážné nemoci, dnes jsme se v něm výrazně posunuli.
Související
-
Kvůli rakovině tlustého střeva řada lidí umírá zbytečně. Stačí včas přijít na koloskopii, říká lékař
Kdo překročil padesátku a nejde na koloskopii, je kaskadér. To říká Ivo Horný, primář interního oddělení Nemocnice Strakonice. O důležitosti vyšetření mluví ve Zdravíčku.
-
Zažívací trakt je citlivý, je to takový ‚mozek‘ břicha, říká lékař. Proč se nebát kolonoskopie
Nádorové onemocnění tlustého střeva je jedním z nejvíce rozšířených typů rakoviny v průmyslově vyspělých zemích světa. Česká republika se bohužel drží na předních místech.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka