Krásný víkend babího léta. Podívejte se, kam vyrazit

Pokud nevíte, co tento víkend v Olomouckém kraji podniknout, určitě si vyberete z našich tipů.

Jesenicko

V Jeseníku v pátek začíná třídenní sousedsko-kulturní festival nazvaný Jesnění. První ročník nabídne nejen koncerty, výstavy či divadlo, ale také autorská čtení, přednášky či tvořivé dílny a třeba i komentovanou vycházku po historických zapomenutých stezkách. Jednotlivé akce se přitom budou odehrávat na zhruba desítce míst ve městě a jeho okolí. Z hudebních kapel vystoupí například skupina Kittchen, Good Times Only či kapela s názvem něco něco. Součástí festivalu bude také trh s regionálními produkty a food festival Restaurant Day.

FENIX SKI TEAM Jeseník pořádá v sobotu dopoledne na Rejvízu tradiční přespolní běh - 2 míle Josefa Odložila. Na malé či velké závodníky čeká několik tras. V rámci 28. ročníku si také můžete prohlédnout nové muzem historie lyžování u chaty Férovka. Slavnostní otevření je naplánované na 14tou hodinu.

Dalšími koncerty pokračuje o víkendu Mezinárodní hudební festival Karla Ditterse z Dittersdorfu. Během prvního sobotního vystoupení v kostele svaté Hedviky v Supíkovicích se představí Ambroš Ladies Orchestra. Od 18 hodin zahraje skladby známých skladatelů jako je například Bach, Vivaldi či Händel. V neděli pak ve stejném čase zazní v kostele svatého Filipa ve Vápenné recitál pro flétnu a harfu. A to v podání harfistky Kateřiny Englichové a Petra Pomkly, který hraje na flétnu.

Olomoucko

Víkend můžete začít v Litovelské kavárně, kde bude v pátek Večer s Pamětí národa. V plánu je od osmi hodin promítání dokumentárního filmu Samoty – německé historie z Moravy, po kterém bude následovat beseda. 

V Horce na Moravou bude v sobotu ve Sluňákově Ekojarmark. Jeho návštěvníkům budou po celý den hrát kapely, odpoledne je na programu swingová tančírna nebo bubenický workshop. Na své si přijdou také děti, pro které budou na místě připravená tvořivá zastavení a zábavné aktivity o životním prostředí. Po celý den budou otevřené stavby Rajská zahrada a Sluneční hory. 

Jak chutná Lošov zjistíte na stejnojmenném food festivalu v této místní části Olomouce. Na tamním hřišti na vás bude čekat výborné jídlo prodejců z okolí Lošova, pivo z minipivovarů nebo třeba káva přímo z pražírny. K ochutnávání zahrají kapely Old dogs a Free fallin. Nudit se nebudou ani děti, pro které bude na místě připravený skákací hrad či projížďky na koních.

Milovníci historie se mohou vypravit na Hrad Šternberk, kde budou v sobotu komentované prohlídky s restaurátory, kteří návštěvníky seznámí s obnovou historického mobiliáře. Samotný hrad bude po celý den v obležení historického spolku Kirri. Ukáží třeba tradiční řemesla a zbrojnici.

V neděli si můžete udělat výlet třeba do Náměště na Hané. Kromě návštěvy zámku můžete zamířit do amfiteátru, kde budou Dožínky. Na pódiu se během odpoledne vystřídá folklórní soubor Hanačka z Litovle, dechový orchestr Kdo Má Čas a známá folková kapela Madalen. Hudební program vyvrcholí koncertem populární skupiny Čechomor. Chybět nebude bohaté občerstvení, prodej regionálních produktů, ale také třeba výstava zemědělské techniky. 

Prostějovsko

Kulinářské speciality a spoustu muziky slibuje Festival dobrého jídla v Prostějově. Během dvou dnů můžete navštívit prostějovské restaurace a kavárny, kde ochutnáte degustační menu nebo jednohubky. Před podniky vás pak pobaví místní umělci. Cena jedné ochutnávky je 69 korun.

V Prostějově také pokračují Dny evropského dědictví. Těšit se můžete už zítra na komentovanou prohlídku budovy, ve které sídlí Kino Metro 70 a ve které je také umístěný kryt civilní obrany. V neděli se pak můžete vypravit na prohlídku Kostela Povýšení sv. Kříže.

Zámek ve vojenském obležení, tak to je akce, kterou si pro vás už na sobotu připravili na zámku v Plumlově. Těšit se můžete na ukázky bitev, válečné techniky a také živé obrazy. Vstupné je zdarma.

Přerovsko

Smršť kulturních akcí, koncertů, výstav i prohlídek čeká v sobotu na zájemce v Hranicích. A to v rámci akce Dny evropského dědictví. Koná se od 9 do 16 hodin. Z bohatého programu vyberme třeba výstavu v hranické Synagoze autora Ivana Komárka nazvanou Barvy květin, koncert Martina Chodúra a nebo nevidomé kapely Naslepo. Veřejnosti zpřístupněné budou také památky - třeba židovský hřbitov ve Zborovské ulici, poutní místo Kostelíček nebo tunel bývalé severní dráhy císaře Ferdinanda v místní části Slavíč.

Dny evropského dědictví slaví ve stejný den i v nedalekém Přerově. Při té příležitosti pořádají prohlídky protiatomového krytu v kině Hvězda a promítat budou také dokumenty Do krytu Přerove a Přerovské povstání - 75 let poté.

Český svaz chovatelů Přerov pořádá v sobotu a neděli na Výstavišti Okresní dožínky a celostání výstavu mladé drůbeže, králíků a ptactva. Připravený je bohatý kulturní program a farmářské trhy. Začátek je po oba dny stanovený na 9tou hodinu.

Galerie M+M v Hranicích aktuálně představuje výtvarníky z Beskyd. K vidění jsou akvarely, olejomalby i kresby.

Šumpersko

Oslavami Dnů evropského dědictví bude tento víkend žít město Šumperk. Sobota bude patřit hlavně prohlídkám kostelů, městských památek a kulturních institucí. Zájemci si budou moct mezi devátou a sedmnáctou hodinou prohlédnout třeba Geschaderův dům nebo protiatomový kryt pod budovou bývalého žerotínského zámku. V neděli se pak budou konat například komentované prohlídky radniční věže. 

Za návštěvu určitě bude stát i Zábřeh. V sobotu tam totiž začnou oslavy 50. výročí od otevření kulturního domu, a to akcí s názvem Zábřežský kulturní jarmark. Těšit se můžete na celodenní proud hudby a zábavy pro celou rodinu. Kromě koncertů několika kapel je na programu třeba i výstava leteckých modelů ve velkém sále kulturního domu nebo večerní laserová show. 

Milovníky folkové muziky zase pozveme do Velkých Losin. V neděli tam můžete vyrazit na poslední promenádní koncert letošní sezony. Od 15 hodin zahraje na velkolosinském náměstí kapela Hubertus. 

Spustit audio