Křížová kost a paty jsou místa, kde nejčastěji vznikají dekubity neboli proleženiny
Proleženiny ohrožují zejména imobilní pacienty a lidi, kteří mají problémy s výživou, ta totiž hraje obrovskou roli v prevenci dekubitů. Dále pacienty s onkologickým nebo hemato-onkologickým onemocněním a také seniory, děti a novorozence.
Proleženiny nebo prosezeniny lidem způsobují velké životní komplikace – ať už jde o bolesti, omezení pohybu, zasahuje je i sociálně.
U člověka, který leží nebo sedí, je potřeba alespoň jednou denně kontrolovat kůži, jestli na ní není nějaké zarudnutí. „Lidé, kteří pečují o ležící nemocné, kteří nemění polohu, by měli na ta místa sáhnout, jestli tam není zatvrdnutí, nebo naopak měkká rozbředlá tkáň,“ zdůrazňuje vrchní sestra II. Interní kliniky Fakultní nemocnice Olomouc Lenka Šeflová.
Pokud zarudnutí přejde v hlubší poškození, dochází k většímu zasažení struktur kůže. Je napadená svalovina, tuková tkáň a může hrozit i nekróza. „Nejtěžší stupeň je, když proleženina zasáhne až kost,“ vysvětluje vedoucí oddělení ošetřovatelství Fakultní nemocnice Olomouc Adéla Kolková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.