Kudy tudy vlastně od Pradědu na Hanou?

31. prosinec 2021

Od Pradědu na Hanou se společně s Českým rozhlasem Olomouc vydáváte už téměř dvacet let. Někdy jsou ty cesty dost krkolomné, a tak od Pradědu míříme na Hanou třeba přes Rychlebské hory a podobně. Napadlo Vás však někdy, kudy je to tedy od Pradědu na Hanou nejblíž?

Zdálo by se, že odpovědět na tuto otázku je poměrně jednoduché. V době kdy elektronické navigace či mapové portály jsou schopné najít cestu ze severního pólu na jižní, a při tom spočítat nejen vzdálenost, ale i převýšení, se tak zdá být nemožné to nezjistit zcela přesně. Jenže, ono to celé má háček. Zatímco Praděd jako vrchol je přesně definovaný a dá se tedy počátek cesty určit téměř na milimetr přesně, odpovědět na otázku kam vlastně půjdeme, je dost těžké. Kudy je to vlastně nejblíže na Hanou?

Haná je podle Wikipedie etnografická oblast nacházející se na střední Moravě, v oblasti hornomoravského úvalu, zhruba na území mezi městy Vyškov, Holešov a Litovel. Hned následně však encyklopedie říká, že zasahuje například i do okresu Šumperk. Například v Bohdíkově se tvrdí, že Haná zasahuje až tam. Za nejsevernější Hanáky se považují i obyvatelé Bludova. Hranice Hané je prý na úrovni města Uničov, jenže nikdo nepochybuje, že „takové Šomvald je dědinó hanácko!“

A aby to nebylo vůbec jednoduché, existuje i Slezská Haná. Najdeme ji na Jesenicku, na rovinách mezi Vidnavou a Javorníkem.

Také náves v Šumvaldu může být cílem cesty od Pradědu na Hanou

Kudy tedy z Pradědu na Hanou nejblíže? Vypadá to, že tedy do Bludova. Půjdeme-li po turistickými značkami značených cestách či cyklostezskách, vychází cesta z vrcholu Pradědu k obecnímu úřadu v Bludově na 39,3 kilometrů. Cesta vede z Pradědu kolem Ovčárny na Vysokou holi, pak po hřebeni na Skřítek, odsud až k vrcholu Kamence, a pak teprve klesáme dolů do údolí k přehradě Krásné a přes Šumperk a Bludoveček do Bludova.

Pokud bychom se vydali do Bohdíkova, je to jen fous dál. Celková délka trasy je 39,7 kilometrů. Cesta míří opět na hřeben směrem ke Skřítku, ale odbočuje z Jeleního hřbetu dolů do údolí Merty. Přes Vernířovice a Maršíkov zamíří do Velkých Losin a odsud přes Lázeňský vrch na Štolnavu a do Kopřivné. Mineme zříceninu Nového hradu a dál už je to po proudu Moravy do Bohdíkova jen kousek.

O statut nejsevernější obce Hané usiluje i Bludov

Od Pradědu do Šumvaldu je to přece jen o kus dál. Nejkratší cesta ukazuje 44,1 kilometrů. Opět bychom putovali přes Vysokou holi ke Skřítku, dále pak k Rabštejnské myslivně a dále kopečky Hraběšické vrchoviny přes Třemešek a Václavov až do Libiny. Odsud pak po nové cyklostezce do Šumvaldu přímo kolem hlavní cesty.

Pokud bychom se vydali na Slezskou Hanou, bylo by to ještě o kousek dál. Do Vidnavy k radnici ukazuje navigace 47,9 kilometrů a o moc blíže to není ani do Velké Kraše. Cesta vede pochopitelně zcela jiným směrem. Z Pradědu přes Švýcárnu, Jezerníky a Velký Klín na Červenohorské sedlo, odsud na Vřesovou studánku, přes Keprník a Šerák a pak dolů do Lipové – Lázní. Odsud zase nahoru na sedlo u jeskyní Na Pomezí a odsud přes Medvědí kámen až na hřeben Sokolího hřbetu a zase dolů do Černé Vody. Pak už jen mírně zvlněnou krajinou Žulovské pahorkatiny kolem Smolného vrchu k Habině a dále do Vidnavy. Mimochodem, tato trasa je opravdu výživná, sice půjdete 2472 výškových metrů dolů, ale také si 1217 metrů vystoupáte nahoru.

No nevím, která cesta je lepší. Nicméně pokud by se chtěl někdo vydat na opravdu drsný trek, může to zkusit od Pradědu přímo k budově Českého rozhlasu Olomouc. Čeká vás 90,7 kilometrů cesty přes Jelení studánku, Alfrédku, Rýmařov, Rešovské vodopády, Sovinec, Paseku, Šternberk, Bělkovické údolí, Pohořany, Vésku, Svatý Kopeček, Velkou Bystřici až na Horní náměstí. Člověk tak pozná nejen velký kus hor ale i Hané a krásu krajiny, ve které máme to štěstí žít.

autor: kbz
Spustit audio