Kupní smlouva o převodu nemovitosti musí mít písemnou formu, říká právník Leoš Vyhnánek
Náležitostí kupní smlouvy, které musí být řádně naplněny, je hodně. „Musí ji vlastnoručně podepsat účastníci nebo jejich zástupci,“ zdůrazňuje JUDr. Leoš Vyhnánek.
Nemovitost je něco, s čím se nedá pohnout. Je to věc, kterou nemůžeme z povrchu země přesunout jinam. Primárně jsou to pozemky. „U kupních smluv se dlouho chybovalo. Prodávám-li například dům, tak pro katastr nemovitostí je podstatné, že prodávám pozemek. Na něm dům stojí a je-li pevně spojen s povrchem, tak je stavba pouze součástí pozemku,“ vysvětluje olomoucký právník.
Kupní smlouva má stále více stran. Je potřeba vychytávat spoustu drobností. Navíc přibyly nejrůznější druhy ochrany osob, kterých se smlouva může dotknout. „Například manžela, manželky, kteří sice nejsou vlastníky, ale v domě bydlí,“ říká Leoš Vyhnánek. Přibyl i energetický štítek.
Nejčastěji se chybuje ve správné identifikaci prodávané nemovitosti. Stačí třeba obyčejný překlep v čísle parcely. Vyplatí se proto oslovit odborníka, který dokáže předejít případným problémům.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


Tajný deník čínské císařovny
Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.