Kurt Tucholsky: Zámek Gripsholm. Třídílná četba z humoristického románu v podání Viktora Preisse
Zveme vás na výlet do Švédska. V Evropě se schyluje k dramatům třicátých let, a tak není lepší volby než z Německa aspoň na chvíli odjet.
Měla altový hlas a jmenovala se Lydie. Těmito slovy začíná subtilní, něžná i ironická próza o lásce Petra a princezny Lydie, která prožívá svou dovolenou ve švédském zámku.
Zámek Gripsholm německého novináře a spisovatele Kurta Tucholského vyšel v roce 1931 a byl příběhem milenců, kteří prchají z velkoměsta a od všedního dne plného práce a starostí. Vtipný, ale taky napínavý nesentimentální příběh v třídílné rozhlasové podobě vám udělá dobře na duši.
Kurt Tucholsky
Evangelický konvertita Kurt Tucholsky, německý novinář a spisovatel byl kvůli svému židovskému původu v roce 1933 nucen emigrovat do Švédska. Jeho znechucení situací v Německu vedlo až k zavržení rodného jazyka a nakonec v roce 1935 spáchal sebevraždu předávkováním sedativy.
V Čechách vyšel Zámek Gripsholm poprvé v roce 1967, podruhé v Odeonu v edici Světová četba v roce 1980. Kniha byla v Německu zfilmována poprvé v roce 1963, hlavní roli tehdy hráli Jana Brejchová a Walter Giller.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.