Mít radost ze života je nejdůležitější, říká doktorka Dagmar Malotová

17. květen 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Babička s vnoučetem

Všechno, co nás během života potká, nás předurčuje k tomu, jak budeme stárnout a do jaké skupiny seniorů se zařadíme.

„Jestli mezi elitní, zdatné, samostatné, křehké, nebo závislé seniory,“ vysvětluje MUDr. Dagmar Malotová. Dvě poslední skupiny jsou nejvíce zranitelné.

Více onemocnění, ztráta soběstačnosti, úbytek váhy, větší únava, méně pohybu, ztráta zájmu o okolí i koníčky signalizují, že se se seniorem něco děje. „Na lidech se podepíše ale třeba také změna prostředí, ztráta blízkého člověka, ekonomická tíže, to vše může být vyvolávací moment změn,“ říká olomoucká lékařka.

Nepodceňujte vyšetření u geriatra. „Komplexní vyšetření je podrobnou inventurou tělesné schránky, duševního stavu, přístupu k životu, sociálního zázemí i farmakoterapie. Výsledkem je plán péče na míru, aby se člověk co nejlépe udržoval a aby zlepšil, co se dá,“ dodává medicínská ředitelka AGE Centra Dagmar Malotová.

Aktivita, společnost, podpora rodiny, dobrá a vyvážená strava a dostatek pohybu mají podle ní pozitivní vliv na zdraví a kondici člověka v každém věku. I v tom seniorském.

autor: voj
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...