Mít radost ze života je nejdůležitější, říká doktorka Dagmar Malotová
Všechno, co nás během života potká, nás předurčuje k tomu, jak budeme stárnout a do jaké skupiny seniorů se zařadíme.
„Jestli mezi elitní, zdatné, samostatné, křehké, nebo závislé seniory,“ vysvětluje MUDr. Dagmar Malotová. Dvě poslední skupiny jsou nejvíce zranitelné.
Více onemocnění, ztráta soběstačnosti, úbytek váhy, větší únava, méně pohybu, ztráta zájmu o okolí i koníčky signalizují, že se se seniorem něco děje. „Na lidech se podepíše ale třeba také změna prostředí, ztráta blízkého člověka, ekonomická tíže, to vše může být vyvolávací moment změn,“ říká olomoucká lékařka.
Nepodceňujte vyšetření u geriatra. „Komplexní vyšetření je podrobnou inventurou tělesné schránky, duševního stavu, přístupu k životu, sociálního zázemí i farmakoterapie. Výsledkem je plán péče na míru, aby se člověk co nejlépe udržoval a aby zlepšil, co se dá,“ dodává medicínská ředitelka AGE Centra Dagmar Malotová.
Aktivita, společnost, podpora rodiny, dobrá a vyvážená strava a dostatek pohybu mají podle ní pozitivní vliv na zdraví a kondici člověka v každém věku. I v tom seniorském.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.