Mít radost ze života je nejdůležitější, říká doktorka Dagmar Malotová
Všechno, co nás během života potká, nás předurčuje k tomu, jak budeme stárnout a do jaké skupiny seniorů se zařadíme.
„Jestli mezi elitní, zdatné, samostatné, křehké, nebo závislé seniory,“ vysvětluje MUDr. Dagmar Malotová. Dvě poslední skupiny jsou nejvíce zranitelné.
Více onemocnění, ztráta soběstačnosti, úbytek váhy, větší únava, méně pohybu, ztráta zájmu o okolí i koníčky signalizují, že se se seniorem něco děje. „Na lidech se podepíše ale třeba také změna prostředí, ztráta blízkého člověka, ekonomická tíže, to vše může být vyvolávací moment změn,“ říká olomoucká lékařka.
Nepodceňujte vyšetření u geriatra. „Komplexní vyšetření je podrobnou inventurou tělesné schránky, duševního stavu, přístupu k životu, sociálního zázemí i farmakoterapie. Výsledkem je plán péče na míru, aby se člověk co nejlépe udržoval a aby zlepšil, co se dá,“ dodává medicínská ředitelka AGE Centra Dagmar Malotová.
Aktivita, společnost, podpora rodiny, dobrá a vyvážená strava a dostatek pohybu mají podle ní pozitivní vliv na zdraví a kondici člověka v každém věku. I v tom seniorském.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.