Mrtvice, výdutě, ucpané cévy. I zde pomáhá intervenční radiologie

4. červen 2020

Intervenční radiolog jako by se zničehonic objevil u pacienta, který často ani nemusí tušit, že ten pan doktor není neurolog či neurochirurg. Ten pan doktor (ale i paní doktorka) ovšem leckdy pomůže ve velmi akutních případech, třeba u cévních mozkových příhod.

V rámci terapie intervenční radiologií mluvíme jednak o vaskulárních (cévních), jednak o nevaskulárních výkonech. Cévy (často tepny, arterie různě v našem těle) je možno zprůchodnit, ale také cíleně „ucpávat“ – embolizovat. Podle toho, co vyžaduje konkrétní případ.

Velkou kapitolou jsou nebezpečná aneuryzmata – tepenné výdutě, tedy příliš rozšířené tepny (abdominálně – v břiše, či intrakraniálně – v hlavě). Intervenční radiolog může pomoci s aneuryzmaty v obou lokalizacích.

Nejen při rozhodování, jak řešit takové stavy, probíhají konzultace intervenčního radiologa s cévním chirurgem anebo s neurochirurgem.

Existuje navíc řada situací indikovaných vyloženě pro tzv. hybridní výkony, kdy se pacientovi dostává například zároveň pomoci chirurga, kardiologa i radiologa.

autor: Bořek Volný
Spustit audio