Mrtvice, výdutě, ucpané cévy. I zde pomáhá intervenční radiologie
Intervenční radiolog jako by se zničehonic objevil u pacienta, který často ani nemusí tušit, že ten pan doktor není neurolog či neurochirurg. Ten pan doktor (ale i paní doktorka) ovšem leckdy pomůže ve velmi akutních případech, třeba u cévních mozkových příhod.
V rámci terapie intervenční radiologií mluvíme jednak o vaskulárních (cévních), jednak o nevaskulárních výkonech. Cévy (často tepny, arterie různě v našem těle) je možno zprůchodnit, ale také cíleně „ucpávat“ – embolizovat. Podle toho, co vyžaduje konkrétní případ.
Velkou kapitolou jsou nebezpečná aneuryzmata – tepenné výdutě, tedy příliš rozšířené tepny (abdominálně – v břiše, či intrakraniálně – v hlavě). Intervenční radiolog může pomoci s aneuryzmaty v obou lokalizacích.
Nejen při rozhodování, jak řešit takové stavy, probíhají konzultace intervenčního radiologa s cévním chirurgem anebo s neurochirurgem.
Existuje navíc řada situací indikovaných vyloženě pro tzv. hybridní výkony, kdy se pacientovi dostává například zároveň pomoci chirurga, kardiologa i radiologa.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.