Mrtvice, výdutě, ucpané cévy. I zde pomáhá intervenční radiologie

4. červen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy prof. MUDr. Martin Köcher

Intervenční radiolog jako by se zničehonic objevil u pacienta, který často ani nemusí tušit, že ten pan doktor není neurolog či neurochirurg. Ten pan doktor (ale i paní doktorka) ovšem leckdy pomůže ve velmi akutních případech, třeba u cévních mozkových příhod.

V rámci terapie intervenční radiologií mluvíme jednak o vaskulárních (cévních), jednak o nevaskulárních výkonech. Cévy (často tepny, arterie různě v našem těle) je možno zprůchodnit, ale také cíleně „ucpávat“ – embolizovat. Podle toho, co vyžaduje konkrétní případ.

Velkou kapitolou jsou nebezpečná aneuryzmata – tepenné výdutě, tedy příliš rozšířené tepny (abdominálně – v břiše, či intrakraniálně – v hlavě). Intervenční radiolog může pomoci s aneuryzmaty v obou lokalizacích.

Nejen při rozhodování, jak řešit takové stavy, probíhají konzultace intervenčního radiologa s cévním chirurgem anebo s neurochirurgem.

Existuje navíc řada situací indikovaných vyloženě pro tzv. hybridní výkony, kdy se pacientovi dostává například zároveň pomoci chirurga, kardiologa i radiologa.

autor: Bořek Volný
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.