Museli opustit armádu, po roce 1989 byli rehabilitováni. Tři vojáci, kteří neztratili svou čest

20. srpen 2018

V těchto dnech si připomínáme výročí srpnových událostí roku 1968. Mezi těmi, kterým citelně zasáhly do života, byli i tři vojáci, jejichž osudy vám přiblížíme.

V úterý 21. srpna v odpoledních hodinách bude na budově Pedagogické fakulty Univerzity Palackého na Žižkově náměstí v Olomouci slavnostně odhalena pamětní deska Připomínka 50. výročí okupace ČSSR, o jejíž umístění se zasloužil Vojenský spolek rehabilitovaných Armády České republiky.

Pořad nazvaný Vojáci, kteří neztratili svou čest, natočený u příležitosti výročí okupace naší země pěti vojsky Varšavské smlouvy, přibližuje životní osudy tří vojáků, kteří museli v době normalizace opustit Československou lidovou armádu a kteří byli po listopadu 1989 rehabilitováni.

Hovoří členové Územní rady Vojenského spolku rehabilitovaných Armády České republiky plk. Bohumil Reml, pplk. Luděk Bartoš a plk. Antonín Suchý. Technická spolupráce Zdeněk Slavotínek. Pořad natočil v ČRo Olomouc roku 2018 Jan Sulovský.

Poslouchejte 21. srpna v 18 hodin.

autoři: sul , mid
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.