Mýtů o mamografu podle MUDr. Dany Houserkové ubývá

3. prosinec 2020

Tradovalo se o něm, že je zbytečný, nepřínosný, bolí a navíc je při něm žena vystavena vysoké radiaci. „Nepostihlo to jen Českou republiku, ale všechny země, které provozují mamografický screening. Už je to naštěstí za námi,“ říká MUDr. Dana Houserková z olomouckého Mammacentra.

Cílem screeningového mamografického testu je, aby se u ženy, která nemá žádné příznaky onemocnění prsu, včas zachytil nádor. „Víme, že ve věkové skupině nad pět a čtyřicet let, je to jediná efektivní metoda pro jeho záchyt,“ doplňuje lékařka. Výskyt nemoci stoupá s věkem: „Největší incidence karcinomu je ve věkové kategorii 60 – 70 let.“

MUDr. Dana Houserková

Jednu z posluchaček Apatyky zajímalo, jestli má nárok na vyšetření i ve svých 79 letech. MUDr. Houserková zdůraznila, že horní věková hranice je neomezená a že vyšetření, které žena absolvuje co dva roky, hradí všechny zdravotní pojišťovny.

Mezi rizikové faktory karcinom prsu patří např. včasný nástup menstruace nebo její pozdní ukončení, vyšší věk při prvním porodu, obezita, kouření nebo nedostatek pohybu.

Pokud žena narazí na cokoli, co na prsech nikdy neměla, např. změny ve struktuře kůže, na bradavce, na nezvyklý výtok, otok v podpaží, měla by podle Dany Houserkové hned kontaktovat svého gynekologa nebo praktického lékaře.

autor: voj
Spustit audio