Na Libavé končí výcvik druhé rotace ukrajinských vojáků. Osm set dobrovolníků se cvičilo pět týdnů

25. únor 2023 08:22

Ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá na Olomoucku končí výcvik osmi stovek ukrajinských vojáků. Jde o druhou rotaci z celkem čtyř naplánovaných. Schválila je vláda a Parlament loni na podzim. Výcvik má zdokonalit jejich schopnosti při obraně své země před ruskou agresí. Pětitýdenní pobyt na Libavé vojáci zakončili tzv. kontrolou sladěnosti.

„Musím říct, že od začátku, co vylezli z autobusu, udělali obrovský pokrok a rozhodně jsou připraveni,“ hodnotí ukrajinské dobrovolníky Martin Krč, zástupce velitele mechanizovaného praporu z Hranic, který výcvik na Libavé řídí.

„Absolvovali taktické i střelecké výcviky, házeli granáty, měli jsme boj o budovu a hlavně jsme cvičili taktiku s vozidly,“ popisuje Krč. 

Padesátiletý Saša, který u roty působí jako instruktor, věří, že všechny dovednosti, které se tady na Libavé naučili, na frontě zúročí.

Stejně mluví i jeho nadřízený Igor. Podle něj byl výcvik velmi užitečný. V pořadí už třetí rotace ukrajinských vojáků na Libavé začne v polovině dubna.

Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Spustit audio

Související