Na silné minulosti stavíme živou budoucnost, říká o Hanáckém muzeu v Příkazech jeho vedoucí Petr Vodešil

Do Hanáckého muzea v přírodě v Příkazích na Olomoucku přišel z univerzitního prostředí. Doktor filozofie s oblastmi zájmu „politická filozofie a teorie“ a „teorie poznání“ Petr Vodešil se před čtyřmi lety rozhodl vykročit z komfortní zóny a dát novou vizi a život právě muzeu v Příkazích.

Dnes se zamýšlí nad uplynulým čtyřletým obdobím, plným nejistoty, bojovaní za své vize a učení se novým věcem. „Profesně jsem se nikdy za tak krátký čas neposunul tolik dopředu, jako v hanáckém muzeu,“ svěřuje se. 

Hanácké muzeum v přírodě v Příkazích v tuto dobu vnímá jeho vedoucí jako místo s řadou klenotů, s lidmi, kteří ještě mají vztah k tradici rodinných gruntů a jsou hrdí na hanácké kroje a nářečí.

Je těžké vybudovat vizi budoucnosti něčeho, co stojí na minulosti? Jaké jsou současné trendy muzejnictví? A jak důležité jsou kvalitní vztahy v osobní i pracovní oblasti?

Poslechněte si rozhovor s Petrem Voděšilem, který byl hostem Zory Ježkové.

Všechny hosty a rozhovory z pořadu Větrník najdete i na webu Českého rozhlasu Olomouc nebo v podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.