Nač máme nárok v době hospitalizace? A co péče následná?

30. červenec 2020

Po stránce sociálního zabezpečení se pacientů v nemocnicích ujímají pracovnice sociálních oddělení. Na starost mají seniory, ale i děti a jejich rodiče a spolupracují při tom s lékaři i s rodinou pacienta.

Od kolébky dál…

Rodiče dlouhodobě hospitalizovaného dítěte jsou jistě v nezáviděníhodné životní situaci. I možnosti sociální podpory pro rodiče v Apatyce podrobně vysvětluje Mgr. Dana Balutová, vedoucí Sociálního oddělení olomoucké fakultní nemocnice.

Sociální podpora se pak může týkat vlastně každého pacienta v každé etapě života. Podstatnou část práce věnují Dana Balutová a její tým situaci seniorů, například po úrazech, doléčovaných na odděleních geriatrie a lůžkách takzvané následné péče.

U neschopenek pozor

„U pracujících, u těch samozřejmě velmi záleží na tom, v jakém pracovním režimu fungují před hospitalizací – jsou-li zaměstnáni s povinnými odvody sociálního, tedy důchodového i nemocenského pojištění ze mzdy, anebo zda působí coby osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ). A tedy zda odvádějí jen zálohy na pojištění důchodové, nebo se dobrovolně přihlásí i k placení pojištění nemocenského a v jaké výši. To pak rozhodne o nároku na takzvanou neschopenku,“ připomíná ve vysílání Dana Balutová.

autor: Bořek Volný
Spustit audio