Nahrbená, předčasně stárnoucí páteř může být Scheuermann. Oslabená a bolavá záda zase skolióza
Znáte to, v dětství člověk pramálo dá na dobře míněné rady rodičů, ba i lékařů. A když zatím nic nebolí, mladý pacient s vadným držením těla či skoliózou buďto necvičí nebo cvičit nevydrží. Jenže už i tím si zadělá na pozdější (ale klidně i vcelku brzké) potíže se zády.
V současné medicíně, ale i fyzioterapii a hodně i díky sdružování pacientů s danou diagnózou se přitom dá načerpat řada poznatků, zkušeností. A především se můžete dostat i ke speciálním cíleným cvikům, sestavám a postupům, které mohou pomoct i vám.
Pacientské organizace, třeba jako ta sdružující majitele Scheuermannovy choroby a idiopatické skoliózy tedy mohou působit i jako „prodloužená ruka“ lékařů, zdroj poučení a motivace, to třeba když je objednací doba na ortopedii delší.
Morbus Scheuermann? Žádné novoty
U skolióz můžeme, ale nemusíme vidět typické „esko“ – patologické zakřivení páteře.
Scheuermannova kyfóza zase může, ale nemusí být doprovázena nahrbením.
„Šojrmann“ přitom není novým objevem či výmyslem medicíny nebo pacientů. Může ho dokonce mít případně i pacient dříve diagnostikovaný známější jednotkou vadné držení těla.
Testy, anamnestické rozhovory, ale i zobrazovací metody tedy mají pomoci odborníkům ortopedům, ale i poučeným praktickým lékařům správně určit, o jakou diagnózu skutečně jde. Na pacientovi, ale hodně pak na jeho okolí i na pacientských organizacích potom je, jak silná bude motivace ony diagnózy včas a účinně řešit.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka