Nejstarší univerzita na Moravě slaví 450 let. Poslechněte si speciální pořady v našem vysílání

16. listopad 2023

17. listopad je mezinárodním dnem studentstva a dnem boje za svobodu a demokracii. Ve vysílání Českého rozhlasu Olomouc se v tento sváteční den objeví speciální pořady věnované 450. výročí založení Univerzity Palackého v Olomouci.

10:04 Radiodokument - Universitas Olomucensis

Počátky olomoucké univerzity, druhého nejstaršího vysokého učení u nás, sahají až do 16. století. Jsou spojeny s jezuitskou kolejí, jejímž prvním rektorem byl Španěl Hurtado Pérez. Vzestupy i pády této vysoké školy věrně kopírují dějiny Evropy napříč staletími - rozrůstala se, byla rušena, obnovována, vzkvétala, málem zanikla. Přežila několik válek i okupací. Dnes na Univerzitě Palackého, slavící 450 let, studuje 23.000 studentů.

19:00 Slavnostní večer ke 450. výročí Univerzity Palackého v Olomouci

Pocta druhé nejstarší univerzitě u nás. Přímý přenos ze sálu Reduta. Účinkuje Moravská filharmonie Olomouc, řídí Tomáš Brauner. Marek Keprt – Vít Zouhar – Jan Vičar – Tomáš Hanzlík: Templum Honoris. Suita pro orchestr (světová premiéra).

Po skončení zazní premiéra dokumentárně-poetického pásma Davida Vody nazvaného „Jaké bel? Dobré bel.“ 

Čtěte také

autor: Michal Bureš
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.