Stavitel pravoslavných chrámů Vsevolod Kolomackij se stal komiksovou postavou
V Olomouci a v jejím okolí najdeme neobvyklý soubor pravoslavných chrámů. Jejich vznik souvisí s působením Matěje Pavlíka neboli biskupa Gorazda, který byl zakladatelskou osobností československého pravoslaví. Stavitelem zmíněných kostelů a kaplí byl architekt, kněz a výtvarný umělec Vsevolod Kolomacký.
Narodil se v únoru roku 1896 v kyjevské oblasti, studoval v církevním učilišti, bojoval v československých legiích.
Jeho hanácké dílo a především jeho výjimečný příběh zaujal dva autory, profesí architekta a biologa, kteří o něm vytvořili komiks s názvem Ten, který viděl věci jinak. Tvůrce zaujal především tvrdošíjností. Své kostely nejen projektoval, ale prý i stavěl vlastníma rukama.
„Práce to byla úplně skvělá, přišli jsme na to, že to je strašně zábavný formát, vyprávět příběh někoho formou komiksů. Navíc vyprávět příběh někoho, kdo žil zajímavý život, ale zároveň život, o kterém toho víme strašně málo. Známe samozřejmě ty superlativy a jeho stavby, ale nevíme, jak se choval v dětství, co zažíval. Takže další fází bylo jakoby domýšlení, abychom si zkusili představit plnohodnotného člověka. A to bylo možná to nejzajímavější, zkusit se vžít do jeho role. Vycházíme z historických údajů a snažíme se příběh interpretovat, aby byl co nejvíc celistvý. Aby z něj vytanula jeho osobnost, nejenom historická fakta. Přijde mi třeba zajímavé, že Vsevolod Kolomackij byl od narození, možná bychom řekli, poloslepý. Měl 12 dioptrií na obou očích. První světovou válku prožil na východní frontě, potom utekl do Rumunska. Chvíli bojoval v legiích, takže potom mu bylo uděleno československé občanství. Zakotvil v Zakarpatské Rusi kousek od Mukačeva, kde ve dvacátých třicátých letech stavěl. A pak se dostal zřejmě do hledáčku biskupa Gorazda, který ho pozval a ve třicátých letech působil hlavně na Moravě. On asi neměl nikdy nějaké trvalé bydliště. Byl takovým nomádem, který se přesouval mezi Zakarpatím, východním Slovenskem a Moravou,“ přibližuje do značné míry tajemstvím zahalenou osobnost Vsevoloda Kolomackého architekt, výtvarník a galerista Adam Lacina.
Související
-
Dny vojenské historie vás zvou na spoustu prohlídek i do objektů, které nebývají běžně přístupné
V sobotu a v neděli je v Olomouci otevřena řada památek, které souvisí s vojenskou minulostí města.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka