Největší zájem je aktuálně o pronájmy, říká realitní specialista Adam Šimoník

19. září 2022

Souvisí to mimo jiné s nástupem studentů do škol, nárůst je patrný zejména v Olomouci. Ale byty se pronajímají hodně i ve Šternberku, Uničově nebo Litovli. „A protože se jejich nabídka snižuje, evidujeme nárůst cen,“ doplňuje Adam Šimoník.

Lidé v současné obtížné době zvažují, jak naložit se svými financemi. „V první polovině letošního roku byl ještě poměrně velký zájem o nákup nemovitostí, momentálně ale sledujeme pokles. Hypoteční úvěry se totiž pro mnohé z nich staly nedostupnými,“ vysvětluje olomoucký makléř.

O rozestavěné domy je minimální zájem

S tím, stejně jako s nárůstem cen stavebních materiálů a energií, souvisí také vyšší nabídka nedostavěných domů, o které je minimální zájem a jejichž ceny budou klesat.

U ostatních nemovitostí očekává Adam Šimoník snížení ceny příští rok: „V rámci objemu hypoték, které se mají refinancovat, si myslím, že na trhu budou přibývat a nabídka bude po dlouhé době převyšovat poptávku.“

„V první polovině letošního roku byl ještě poměrně velký zájem o nákup nemovitostí, momentálně ale sledujeme pokles.“
Realitní makléř Adam Šimoník

Každopádně před prodejem a nákupem nemovitosti konzultujte. Až pak se rozhodněte, jestli půjdete vlastní cestou, nebo oslovíte certifikovaného realitního specialistu.

Zajímá-li vás tato problematika více, poslechněte si kompletní díl pořadu Dobrá rada s Adamem Šimoníkem, který byl hostem Dity Vojnarové.

Spustit audio