Nekalých praktik je spousta, šmejdům se daří v oblasti zprostředkování energií
Pro nepoctivé podnikatele je nabízení smluv o dodávkách energií dobrou oblastí obživy. Společností, které nekalé praktiky provozují, je bohužel čím dál více. Potvrzuje to i Jan Hejtmánek z SOS Asociace, který ale zároveň podotýká, že informovanost spotřebitelů je větší.
Prodejci vytvářejí klamavý dojem, že jsou z nějakého úřadu nebo instituce – třeba z Energetického regulačního úřadu nebo České obchodní inspekce. Jako falešní pracovníci České pošty v nedávné době kontrolovali složenky SIPO. „Tím si samozřejmě získají prvotní důvěru lidí. A vzhledem k tomu, že jsou velmi dobře vyškolení, jak se chovat, spotřebitele s nimi uzavřou nevýhodné smlouvy,“ dodává šumperský právník.
Velmi rozšířený je telefonní prodej, který je nepřehledný, v obrovském množství informacích se lidé neorientují. „Bohužel stačí jakýkoli projev vůle spotřebitele uzavřít smlouvu. Prodejci si všechno nahrávají,“ říká Jan Hejtmánek. Od smlouvy jde do 14 dnů odstoupit. „Udělejte to dobře prokazatelným způsobem. Najděte si adresu sídla subjektu a pošlete doporučený dopis nebo email,“ doplňuje Hejtmánek.
SOS Asociace radí klientům bezplatně, kanceláře najdete v Olomouci a Prostějově.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.