Hlavní pracovní poměr mám na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, kde učím budoucí češtináře, nakladatele a mediální pracovníky jazykovědným předmětům.
Odborně se zabývám zejména gramatikou slovanských jazyků a výklady místních a pomístních jmen. Občas píši a publikuji povídky, ale hlavně hodně čtu (např. K. Amise, R. Dahla a D. Lodge, se zvláštní oblibou také všeobecné encyklopedie, které mě nepřestávají uchvacovat strhujícími zvraty v tématu vyprávění).
Textuji bluesmana J. Mížu, též jsem sám vystupoval jako písničkář, skoro pořád poslouchám hudbu (zvláště rád mám české hudební baroko a britský rock 60. let 20. století) a v souladu s rodinnou tradicí už jsem také ledacos pokreslil a pomaloval. Soustavně se věnuji sportům, zejména takovým, při kterých si můžu s někým povídat (pěší turistika, plavání, tlačení dětského kočárku na velké vzdálenosti).
Všechny články
-
Angličtina v mluvě dnešních páťáků
Čeština se mění a angličtina ji ovlivňuje víc než kdy dřív. Jaké výrazy teď frčí mezi páťáky? Prozradí nám náš bohemista v dalším jazykovém okénku.
-
Divná místní jména. Odkud se vzala?
Možná i vám se stává, když projíždíte obcemi a městy naší republiky, že se zamyslíte, kde se některé místní názvy vzaly. Téma, kterému se věnoval náš bohemista.
-
Znáte slovo ombudsosoba?
Jak se nazývá člověk, který má chránit naše práva, pokud se někdy dostaneme do křížku s institucemi? Většina z náš by řekla ombudsman. Slyšeli jste už ale někdy o slovu...
-
Ciesař, neviem, cpáti, ale také čepicě aneb co říká etymologický slovník staré češtiny
Odkud se vzala slova císař, cpáti či čepice? Etymologický slovník staré češtiny odhaluje původ slov a jejich fascinující příběhy. Více prozradí náš bohemista.
-
Gastrocíl, gastrohipster, gastrožážitky, ale také gastrostáž aneb vliv jídla na jazyk
V jídle jsme určitě vybíravější než naši předkové, což se samozřejmě odráží i v jazyce. V posledních letech vzniklo spoustu nových slov týkajících se právě stravování.
-
Tužka versus klávesnice
Psaní rukou pomáhá myslet a lépe si pamatovat. Má v éře klávesnic stále smysl? O výhodách i úskalích víc řekne náš bohemista.
-
Proč se píše „kdo s koho“ a ne „kdo z koho“? Objevte jazykové fosilie, které v češtině přežívají
Jak byste napsali jedno z nejznámějších, ale zároveň nejproblematičtějších ustálených spojení „Kdo s koho“? Logické by pro mnohé z nás bylo písmeno Z. Je tomu opravdu tak?
-
Jak je to s čárkami v textech na sociálních sítích?
Čárky na sociálních sítích někdy chybí, jindy přebývají. Jak interpunkce mění význam a emoce v online komunikaci? Poslechněte našeho bohemistu.
-
Klišé v médiích aneb kdy slova ztrácí sílu?
Proč novináři opakují stejné fráze a jak se z živého jazyka stává balast? I na to se tentokrát zaměřil náš bohemista.
-
Rychlokuře nebo céčkový právník. Jaká nová slova či slovní spojení přinesl rok 2024?
Rychlokuře, vzdychači, fosilní móda i céčkový právník. Náš bohemista zaznamenal během uplynulého roku několik nových slov, která obohatila češtinu.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- …
- následující ›
- poslední »