Anna Strnadová: Maxl žhář. Tragický příběh tesaře, životního smolaře a posléze psance a vězně z druhé půle 19. století
Příběh šesté knihy prozaičky Anny Strnadové má reálný základ. Autorce se do rukou dostalo šestačtyřicet německy psaných listů ze soudních zápisů c. k. Krajského soudu v Jihlavě, které byly úředním svědectvím o žďárském „paliči“ Maxmiliánu Novotném. Jen dopis starosty a dvě výpovědi Maxmiliána Novotného byly zaznamenány v češtině, jedna dokonce v latině.
„Co mě nejvíce zasáhlo na Maxlově příběhu, byla výše jeho trestu,“ říká Anna strnadová. Za podpálení tří stodol, drobnou krádež a držení pistole, kterou u něho nalezli při útěku, byl odsouzen k osmnácti letům v těžké věznici v Kartouzích.
Postava Maxla se postupem let stala v kraji mýtem. Ve městě i okolí mu byly přisuzovány požáry, které nikdy nemohl založit, poněvadž si v té době odpykával svůj trest. Zároveň však byl považován za hrdinu, neboť se mu z žaláře hned dvakrát podařilo uprchnout. Další útěky už narůstaly jen v představách lidí.
Informace o žďárském paliči našla Anna Strnadová také v Památníku sboru dobrovolných hasičů Města Žďáru, vydaného v roce 1938. „Přijala jsem pouze svědectví o paličském spolku, který ve městě opravdu existoval a požáry zakládal, a zmínku o tom, že se Maxl po svém návratu věnoval hlavně hodinářství a konečně se i oženil,“ popsala autorka.
V soudních spisech je založen i opis křestního listu a popis Maxlovy postavy, jména svědků, výpověď starosty Süsse a také záznam o Maxlově nemanželském dítěti. Zbytek je dílem autorčiny fantazie. Vznikl tak román o tragickém životě člověka, který z podvědomí místních obyvatel nikdy nevymizel.
Související
-
Spisovatelka Anna Strnadová získala za svou knihu Maxl žhář literární cenu týdeníku Reflex
Literární cenu týdeníku Reflex letos získal historický román Maxl žhář. Jde o šestou knihu spisovatelky Anny Strnadové, která pochází z Petrova nad Desnou.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.