Novely zákoníku práce byly potřebné, je přesvědčený právník Petr Podrazil
Část změn v zákoníku práce jsme zaznamenali už v červenci loňského roku. Ty další následují právě teď. Podle JUDr. Petra Podrazila z Právnické fakulty Univerzity Palackého byly potřebné. Jakákoli změna v pracovním právu, která znamená zflexibilnění právní úpravy, je vždycky žádoucí.
Jen načasování je vzhledem ke koronavirové pandemii poněkud nevhodné. „Zaměstnavatelé jsou vytížení, mají plné ruce práce se zvládáním krize a my je nabádáme, aby se přizpůsobili změnám,“ konstatuje olomoucký právník.
Ta nejzásadnější nastala především v oblasti dovolené. „Podle předchozí právní úpravy jsme čerpali dovolenou ve dnech, od 1. ledna je to v hodinách,“ říká Petr Podrazil a slibuje větší spravedlnost. „Doposud bylo lhostejné, jak dlouhá byla směna konkrétního zaměstnance. Den dovolené dostal za dvanácti i osmi hodinovou. Teď to bude jinak.“
Dalšími novinkami, které přináší novela zákoníku práce, je např. institut tzv. sdíleného pracovního místa a zavedení pracovního volna pro zaměstnance, kteří pracují s dětmi a mládeží. Platí už změny v oblasti náhrady škody, odvolávaní vedoucích pracovníků, doručování písemností, např. výpovědi. „Zaměstnavatel doručuje zásilky na poslední uvedenou adresu, kterou mu jeho zaměstnanec písemně sdělil.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...
Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Lidský faktor
Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová