O významu Velikonoc

Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem u nás, navazují ale na tradici původně pohanského svátku jara.

O jejich významu, tradicích, odlišnostech ve světě, ale i v jednotlivých regionech České republiky, o tom, jaké obyčeje se udržely a jaké nové tradice a zvyky nahradily ty, které v průběhu let vymizely, jsme si povídali s etnografkou Miloslavou Hoškovou.

Miloslava Hošková pochází ze Zábřehu, obor národopis vystudovala na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

Pracovala nejprve v šumperském muzeu, odkud v roce 1992 nastoupila jako etnografka do Vlastivědného muzea v Olomouci, poté vedla zdejší Historický ústav a až do odchodu do důchodu byla ředitelkou VMO.

Je spoluautorkou publikace Zábřeh na starých pohlednicích a napsala Hanáckou kuchařku, kde soustředila recepty typické pro oblast Hané.

autor: av
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.