Olomoucké zastupitelstvo odložilo rozhodnutí o stavbě multifunkční haly. Jasno má být v říjnu

5. červen 2023 15:08

Olomoucké zastupitelstvo v pondělí odložilo rozhodnutí o tom, jakou cestou se město vydá při stavbě nové multifunkční haly, která má nahradit letitý zimní stadion.

Radní se sice v květnu při výběru ze tří variant stavby haly přiklonili na základě analýzy k projektu developerské skupiny Redstone a stejný postup doporučili zastupitelům, avšak pro toto řešení tehdy nezvedla ruku část městské rady. Zastupitelstvo v pondělí rozhodlo, že analýza bude do 31. října znovu podrobena diskusi a následnému hlasování.

Odborníci v analýze předložené radním a posléze zastupitelům porovnali finanční náročnost investice i náklady na 30 let provozu haly. První varianta počítá s postupnou rekonstrukcí starého zimního stadionu a stavbou malé haly v sousedství. Investorem by bylo město. Další možností je výstavba multifunkční haly společnosti Redstone ve Velkomoravské ulici. V úvahu připadá i stavba nové haly, kterou by financovala radnice.

Čtěte také

Z analýzy vyšel pro město nejlépe projekt společnosti Redstone, který počítá se stavbou haly na pozemcích po bývalých vojenských skladech ve Velkomoravské ulici nedaleko centra Olomouce. Záměr si vyžádá investici 1,85 miliardy korun. Financování stavby chce zajistit developer, na placení provozu haly by se měla 30 let podílet radnice. Počáteční roční příspěvek města na provoz haly má činit 37 milionů korun.

Opoziční zastupitel Martin Major (Spolu) v pondělí upozornil, že členové zastupitelstva měli na prostudování obsáhlé analýzy málo času. „Komunikace ze strany současné koalice začala až v momentě, kdy byl materiál projednán radou a prošel nejtěsnější možnou většinou vládnoucího hnutí ANO. Ostatní koaliční strany daly od projektu ruce pryč,“ řekl Major. Zastupitelstvo poté na návrh koaličního zastupitele Milana Ferance (ANO) schválilo usnesení, díky kterému získalo tři měsíce na projednání výsledků srovnávací analýzy.

Rozhodnutí musí být většinové a nemůže projít s odřenými ušima.
Martin Major, opoziční zastupitel za Spolu

Před hlasováním o výběru varianty stavby haly je podle Majora nutné výsledky analýzy důkladně probrat, jelikož zastupitelstvo bude rozhodovat o dlouhodobém investičním projektu. Rozhodnutí musí být většinové a nemůže projít s odřenými ušima,“ dodal. Také předseda představenstva Redstone Richard Morávek zastupitelům řekl, že předložený projekt multifunkční haly přesahuje několik volebních období a je třeba ho schválit výraznou většinou napříč politickými stranami. Společnost Redstone je ochotná do konce října na vyjádření zastupitelstva počkat.

Redstone jedná s městem o případné spolupráci při stavbě a provozování pětipodlažní multifunkční haly od roku 2021. Městu se totiž nepodařilo uvést v život vlastní projekt na nové zařízení poskytující zázemí pro sport a kulturu. Morávek upozornil, že pokud se firma s radnicí na spolupráci dohodne, tak projekt bude muset nejprve notifikovat Evropská komise. Záměr je podle Morávka pro město výhodný, protože radnici odpadne velká vstupní investice do nové městské haly.

Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Zdroj: ČTK

Spustit audio

Související