Péče o děti je základní právo rodičů, i těch, kteří se rozešli

10. únor 2020

Rodiče se musí o podstatných záležitostech dětí dohodnout. „Rozhodně se nemůže ten, který má děti v péči, sbalit, odstěhovat na druhý konec republiky a bývalému partnerovi to oznámit na poslední chvíli v esemesce,“ říká Dominika Kovaříková.

Domluvit se, kde bude dítě po rozvodu bydlet a jak daleko to bude mít k rodiči, se kterým nebude žít, je jeden z nejdůležitějších kroků. „Musíme si uvědomit, že ve chvíli, kdy máme děti, máme závazek nejen vůči nim, ale i vůči bývalému partnerovi,“ zdůrazňuje olomoucká právnička s tím, že dítě má právo na oba rodiče.

Pokud se rodič s dětmi přestěhuje daleko, jedná nelegálně. Opuštěný rodič by měl okamžitě reagovat. „Doporučila bych obrátit se na právníka. Je možné domáhat se i nařízení předběžného opatření svěření dětí do péče,“ radí Dominika Kovaříková, podle které se hodně změnil přístup soudů k podobným případům. „Podle Ústavního soudu je odstěhování bez souhlasu rodiče nelegální. Mělo by se k tomu přihlížet při rozhodování, komu svěřit dítě do péče nebo při jednání o rozsahu a podmínkách styku s dítětem.“

autor: voj
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.