Po stopách velikonočního příběhu v centru Olomouce

4. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ježíš Kristus vzkříšený socha u kostela na Nové Ulici

Olomouc jako velikonoční Jeruzalém – tak pojmenoval výpravu za památkami olomoucký průvodce a popularizátor místní historie Tomáš Kryl.

Štukový reliéf Snímání z kříže na fasádě Sarkandrina

Vycházka ovšem začíná u zrušeného kostela inspirovaného stavbou z římského Lateránu. Svaté schody, které daly svatostánku jméno prý přivezla ze svaté země do Říma svatá Helena ve 4. století.

Kaple Božího hrobu

Hned naproti si všímáme malé barokní kaple Božího hrobu přistavěné ke zdi pozdně gotického kostela Neposkvrněného početí  Panny Marie, vybudovaného v místě, kde kázal sv. Jan Kapistrán.

Pokračujeme kolem misijního kříže k jednomu z nejstarších sousoší znázorňujících Ježíše Krista na hoře Olivetské, které pochází z 30. let 15. století, jeho kopie je umístěna ve zdi proboštského  chrámu svatého Mořice. Výprava končí u soch bolestného růžence a štukové výzdoby Sarkandrina na Svatomichalském návrší také odkazem k soše Ježíše Krista vzkříšeného na Nové Ulici.

autor: Aleš Spurný
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová