Po stopách velikonočního příběhu v centru Olomouce
Olomouc jako velikonoční Jeruzalém
Olomouc jako velikonoční Jeruzalém – tak pojmenoval výpravu za památkami olomoucký průvodce a popularizátor místní historie Tomáš Kryl.
Vycházka ovšem začíná u zrušeného kostela inspirovaného stavbou z římského Lateránu. Svaté schody, které daly svatostánku jméno prý přivezla ze svaté země do Říma svatá Helena ve 4. století.
Hned naproti si všímáme malé barokní kaple Božího hrobu přistavěné ke zdi pozdně gotického kostela Neposkvrněného početí Panny Marie, vybudovaného v místě, kde kázal sv. Jan Kapistrán.
Pokračujeme kolem misijního kříže k jednomu z nejstarších sousoší znázorňujících Ježíše Krista na hoře Olivetské, které pochází z 30. let 15. století, jeho kopie je umístěna ve zdi proboštského chrámu svatého Mořice. Výprava končí u soch bolestného růžence a štukové výzdoby Sarkandrina na Svatomichalském návrší také odkazem k soše Ježíše Krista vzkříšeného na Nové Ulici.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.