Pocitové mapy zaznamenávají názory obyvatel, říká Petr Šimáček z olomoucké přírodovědecké fakulty

25. červenec 2022

V pocitových mapách najdeme odpovědi na otázky typu: Kde se cítíte bezpečně? Kterým místům se vyhýbáte? Kde trávíte volný čas? Kde je vám v létě největší horko? Na které místo se nejsložitěji cestuje?

„Pocitové mapy přinášejí ucelený pohled lidí na určitou problematiku. Jsou to podklady, které můžou města využít pro svůj další rozvoj,“ vysvětluje vedoucí oddělení humánní geografie Petr Šimáček a jako příklad uvádí skvělou spolupráci s Přerovem.

Data se sbírají nejen online, ale také pomocí zakreslování, vyplňování dotazníků i díky barevným špendlíkům. „Chceme totiž oslovit i tu nejstarší věkovou skupinu,“ dodává Šimáček.

Poslechněte si Dobrou radu Českého rozhlasu Olomouc. 

autor: voj
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.